tarafından soruldu

"Gladius" aslen İspanya Keltiberian kabilelerinin kullandığı kısa kılıçtı. Yakın ve dar alan savaşlarında bire bir dövüşlerse sağladığı avantajların farkına varılınca 2. Pön Savaşı sırasında Roma ordusuna Publius Cornelius Scipio tarafından entegre edildi. Önemli bir hamle.

Cevabınız

Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından cevaplandı

Bende size ares'in kılıcını paylaşayım diye düşünürken sizin tweet çıktı karşıma hunlar kısmını okuyordum kitapta.

tarafından yorumlandı
0 0
Bu kimin kitap hocam. Priskosun notları var bende
0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından cevaplandı
Gladius un kullanılma sebebi yakın dövüşlü savaşlarda dikdörtgen kalkanla birlikte uzun kılıca göre daha hafif ve kalkanla korunarak saldırı yapılabilmesindendir. Ayrıca uzun kılıcı kınından çekerken sıra halindeyken yanındakini yaralayabiliyor. Gladiusla bu önlenmiş oluyor.
tarafından yorumlandı
0 0
peki kısa kılıç düşmana daha çok yaklaşmanı gerektirmiyor mu? uzun kılıçlı düşman askeri avantajlı değil mi?
tarafından yorumlandı
0 0
Savunma esnasında roma askerleri zaten ilk dalga saldırılarını pilum ve ok fırlatarak önlüyordu. Savunma esnasında son çare gladius+kalkan savunması yapılıyordu. Ayrıca pilum düşman kalkanını kullanılmaz hale getiriyodu.Yani gladius kullananda kalkan oluyor fakat düşmanda olmuyor, Pilum kalkana saplantığında arkadaki askere isabet etmese bile kalkandan tekrardan dışarı çıkmıyor saplanıp kalıyor ucundaki çıkıntı yüzünden ve koşturamıyor o kalkanla. Ne tekrardan söküp fırlatana geri iade edebiliyor ne de o kalkanla koşturabiliyor.
tarafından yorumlandı
0 0
Pilum da Keltiberian kökenli ve sanırım o da Scipio'nun orduya entegre ettiklerinden olsa gerek.
...