tarafından soruldu

Tarihin geleceği inşa etmek gibi bir vazife-i adiyesi hiçbir ekolde yoktur.Tarihçi tamamen geçmiş zamanlı malzemeyi gerçek zamanda kullanır.Geleceği inşa etme iddiası taşıyan disiplin(bilim degil)fütürolojidir. Fakat her fütürolog iyi bir iş çıkarmak için tarih bilmek zorundadır.

Fütürist olduklarını iddia edenlerin çağın en büyük teknolojik çıktısı olan SLV teknolojisine dair bir fikri olduklarını sanmıyorum. Yarı ve tam otonom sistemlerin gelecekte sosyal bilimler ve teoloji ile müşterek çalışacaklarını bildiklerini de sanmıyorum.

Üretilen teknoloji ve mühendislik çıktılarının içinde boğulmak, acemi marangozun yongasının bol olmasına benzer.Usta marangoz hem malzemeyi (mühendislik verilerini) bilir.Hem de o malzemenin insanla olan ontolojik ilişkisi üzerine YENİ ÖNERİ VE ÇÖZÜMLER sunar.Yani bu adam ancak şu koltukta rahat eder.

Mesela bizde herkes kimya mühendisliği disiplinini kimya disiplininden daha detaylı bir bilim dalı zanneder. Oysa kimya, kimya mühendisliğinden çok daha fazla ince işçilik ve feraset potansiyeli ister. Çünkü kimya mühendisliği kimyaya göre çok ama çok üstünkörüdür.

Geleceğe dair fikir beyan edecek olanların hem güncel telnolojik trendleri sürekli takip etmesi, hem bilim tarihini ve bambaşka bir disiplin olan bilim feksefesinini bilmesini, hem de geçmişteki teknolojik yönelimlerin sosyal kodlarını çözmesi gerekir.

Işte bütün bunları bilmek... Hiç bir işe yaramaz. Çünkü fütüroloji yapmak için bunları zaten biliyor olmak lâzım. Fütüroloji bundan sonra başlar. Sonrası sizin esnek zekânız, çevre ilişki ve gözlemleriniz, hayal gücünüz ve bunun uygulanabilirliğini kestirme kabiliyetiniz vs. vs..

Cevabınız

Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
...