tarafından soruldu

Seçim süresinde bir kere daha gündeme gelen Pelikancılar kimler. En bilinen isimleri, Süheyb Öğüt Hilal Kaplan Öğüt (Süheyb'in eşi), Melih Altınok, Kurtuluş Tayiz, Cemil Barlas, Cem Küçük, Haşmet Babaoğlu... Peki arkalarında kim var? Berat Albayrak. Nereden biliyoruz?


Kurban olduğum RedHack tarafından yayınlanan e-postalarda, Berat Albayrak ve Süheyb Öğüt arasındaki yazışmalardan. Berat, Süheyb'e bir dernek kurması için talimat veriyor, hatta yönetim için de bir liste atıyor. 

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için; https://t.co/UY4zi0OoZCP
Pelikancılarınamaçları nedir? AKP içi rant kavgasının öznelerinden Pelikancılar,  Davutoğlu'nu tasfiye eden ekip. 

Davutoğlu'nun Erdoğan'ı devirmek için hamleler yaptığını iddia eden Pelikan Dosyasını hazırlayan ekip.
Berat'ınkurulmasını emrettiği dernek ise @BosphorusGlobal, bu derneğe bağlı, İngilizce ve Türkçe tweet atan ve Kürt meselesi, AB süreci gibi gündemlerde algı operasyonlarında aktif kullanılan pek çok hesap da var. 

İlk linkte sıralı tam listesi var.T
TabiHilal Kaplanlar Süheyb Öğütler Cem Küçükler, bu işin medya yüzü, Ayşenur Bahçekapılı, Abdülhamit Gül gibi isimler de Pelikancı ve AKP'nin içinde önemli yer tutuyorlar. Davutoğlu ekibinin tasfiyesi sonrası merkeze yerleşenlerin büyük bir bölümü Pelikancı.

Yani burada bahsettiğimiz, tek başına bir dergi çevresi falan değil. Beştepe ile AKP ile doğrudan bağı olan, son 3 yıldır AKP'nin merkezinde önemli bir yer tutan ve rantın, balın kaymağın tadına henüz varmış tipler. Hatrlarsanız Süleyman Soylu başta bunlarla gerildi.

Yine bir Pelikancı olan Fatma Sayan ile yaşadığı tartışmanın ardından Berat, Soylu'yu azarladı. Soylu Erdoğan'a şikayet etmesine rağmen, Erdoğan sesini çıkarmadı ve tarafını belli etti. Soylu'ya 2 yol kaldı. Ya gidecekti. Ya da Pelikancılarla iyi geçinecekti. Kalacaktı. Kaldı.

Yani şu an bakıldığında, kendini Reisçi, Saraycı olarak tanımlayan bir ekip, AKP içerisinde oldukça güçlü ve damata bağlı. Damat, kişisel geleceği açısından İstanbul ve Ankara'yı bir daha alamama korkusunu hissettiği için olabildiğince sorun yaratmaya çalışıyor.

Reis ne yapıyor? Birlikte yola çıktığı sadık ekibiyle birlikte olan biteni izliyor ve "Berat ne koparsa kar ama koparamazsa da ihale bana kalmasın" diye bekliyor. Neden mi? Çünkü o da geleceğini düşünüyor ve hala sessiz sedasız emeklilik sürebileceğine inanıyor.

Benim gördüğüm, bu Pelikancılar bu işin peşini iki açıdan bırakmıyor. İlki yukarıda da dediğim gibi bir şans varsa Ankara ve İstanbul için, bunu kullanıp şehirleri kaybetmeme. İkincisi ise, yaşanacak kayıpta ortaya saçılacak usülsüzlükleri kapatmak için zaman kazanma.

YSK'dan alacakları sonucun onları tatmin edeceğini sanmam. Ama şu süreci ne kadar uzatırlarsa o kadar az kadroları zarar görecek. Bir de bu yeni ekip, en fazla 4 yıldır AKP rantının büyük lokmasını yiyor. Bu kadar celallenmeleri normal.

İstanbul ve Ankara belediyelerinin durumunu iyi özetleyen bu yazıyı da bırakayım.; https://t.co/hjWf5jJPr2

Pelikancılar algı yaratmaya devam ediyorlar. Seçim hileleri adlı, sahte belgelerle sçeimde hile yapıldığını göstermeye çalışan ve ingilizce tweetler atan hesabın duyurusunu da Pelikancı Hilal Kaplan yaptı.

Seçim Hileleri diye hesap açıp ingilizce tweet atıyorlar. Dış güçlere ülkemizi rezil ediyorlar. Yetmiyor yalan söylüyorlar. CHP'nin kayıtlarında bile önde göründükleri tutanak var. Buna rağmen 1 oy yazıldı bize diye ağlıyorlar. pic.twitter.com/izIbswc22n

— Baransel Ağca (@brnslagca) April 2, 2019 

Hesabın duyurusunu kim yapıyor? Hilal Kaplan. Hilal Kaplan kim? Pelikancıların yöneticisi Süheyb Öğüt'ün eşi. Bu kadar.

Bu arada Davutoğlu ekibinin tasfiyesi sırasında Pelikancılar olarak adlandırılan bu grup, sonrasında çeşitli ittifaklarla genişleyen ve bugün AKP'nin tüm idari ve mali işlerini yöneten bir grup. Fakat baştaki kadar homojen değiller. Bu gündemde duvara toslamalarının sebebi bu.

İşin sonunda ise Süleyman Soylu'nun Pelikancıları satma ihtimali en yüksek kişi olduğunu düşünüyorum. Erdoğan ise Suriye hezimetinde Davutoğlu'na mevzuyu attığı gibi yerel seçim hezimetinde de birilerine suçu atıp kelle alır. Damadına dokunur mu? Orasını bilemem.

Kaynak; Twitter, Baransel Ağca @brnslagca

Cevabınız

Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından cevaplandı
Davutoğlu-Pelikan Dosyası... FLOOD
Seçimin ardından Davutoğlu ve Davutoğlu'nu destekleyen isimler, harekete geçip CHP'nin payandalığını yapmaya ve Erdoğan'ı destekleyen isimleri hedef almaya başladı. Sıralı tweetleri okuyup paylaşmanızı rica ediyorum.
Önce Davutoğlu'nun neden başbakanlıktan gittiğini hatırlayalım. Davutoğlu, Başbakanlık koltuğuna oturur oturmaz ego patlaması yaşadı ve Erdoğan'a kafa tutmaya başladı. Erdoğan'a karşı ve Erdoğan'dan gizli birçok hamle yaptı Davutoğlu.
Davutoğlu;

*Erdoğan'a yakın kişileri Ak Parti'den tasfiye etmeye çalıştı.

*CHP ile koalisyon kurmaya çalıştı.

*Başkanlık sistemini engellemek istedi.

*Hendek operasyonları sonrası yeni çözüm süreci başlatmaya çalıştı.

*AB'ye taviz verdi.

*Amerikancı politika izledi.
Davutoğlu'nun yaptıkları saymakla bitmez. Birkaçını yazdım yukarıda. Erdoğan'dan gizli birçok iş çevirdi. Yönetimde çift başlılık çıktı, bu sebeple de gitti. Ancak Davutoğlu, gidince de rahat durmadı. Hatayı kendinde arayacağına, hatayı başkalarına yüklemeye çalıştı.
Davutoğlu, Pelikan Dosyası'na yıkmaya çalıştı hatalarını. Neydi Pelikan Dosyası? 2016'da Erdoğan ile Davutoğlu arasında ipler kopmuştu, Erdoğan'la çatışıyordu Davutoğlu. 1 Mayıs 2016'da Pelikan Dosyası adlı bir internet sitesinde imzasız bir yazıyla bu sürtüşmeye değinildi.
Pelikan Dosyası'nda Davutoğlu'nun Erdoğan'a karşı nasıl çalıştığı anlatılıyordu. Orada anlatılanlar, zaten medyada konuşuluyordu. Yeni bir şey yoktu. Ama Davutoğlu, Erdoğan'ın arkasından hiç iş çevirmemiş gibi "Pelikan Dosyası Erdoğan'la aramızı bozdu" algısı yaptı.
Davutoğlu, "Erdoğan'la aramı bozan Pelikan Dosyası" diyerek kendi hatalarını örtmeye çalıştı. Erdoğan karşıtı hamleler yaptığını Ak Partililer öğrenirse  ve Ak Parti tabanını kaybederse bir daha başa gelemeyeceğini biliyor Davutoğlu. Ülkeyi yönetme hayali var Davutoğlu'nun.
Davutoğlu, Erdoğan'a karşı çevirdiği işleri ortaya döküp kendisini eleştiren herkese "pelikancı" damgası vuruyor yaklaşık 3 yıldır. Erdoğan'a karşı yaptıklarını Ak Partililerden bu şekilde gizlemek istiyor Davutoğlu. En iyi savunma saldırı tabi...
Davutoğlu, kendisini eleştiren herkese "Pelikancı" yaftası vurarak yapay bir düşman yarattı. Davutoğlu'na, bazı gazeteci/yazarlar da katıldı. Kendilerini ve Davutoğlu'nu eleştiren herkese "pelikancı" dediler. Bunu, Davutoğlu'nun yaptıklarını perdelemek için yapıyorlar.
Davutoğlu, 16 Nisan referandumunda gizlice 'hayır'a, 24 Haziran'da ve 31 Mart'ta ise gizlice Saadet Partisi'ne çalıştı. Davutoğlu yandaşı gazeteci/yazarlar ise açıkça Ak Parti aleyhine çalıştı. Bir yandan da Ak Parti'de ikilik yaratmaya çalıştılar, "pelikan, pelikan" diyerek.
Davutoğlu yandaşı gazeteci/yazarların bazıları:

Kemal Öztürk, Nihal Bengisu, Cemile Bayraktar, İlhami Işık, Nihal Bengisu Karaca, Kenan Alpay, Yıldıray Oğur, Adem Özköse, Nevzat Çiçek, Elif Çakır, Akif Beki, Taha Akyol, İbrahim Kahveci, Ali Bayramoğlu, Mustafa Karaalioğlu.
Davutoğlu yandaşları, şimdi yine ortaya çıkmış "Pelikan, Pelikancı" diyerek Erdoğan'ı destekleyen kişileri hedef alıyor. Bunu, Ak Parti'de ikilik çıkartmak ve Davutoğlu'nun kurmayı planladığı partiye destekçi toplamak için yapıyorlar.
...