tarafından soruldu
Gençlerimizin hayatlarında, geleceğe dair adımlarında dayatılan bir sistem var. Böyle bir atmosferin, böyle bir hadisenin, böyle bir ortamın içinde bulunmak, mecburiyette kalmak yani isteseniz de istemeseniz de tercih etme hakkınız yok. Farklı bir seçenek seçme hakkınız fazlasıyla yok. Bu yarışın içerisine bir şekilde itiliyorsunuz. Tabiri caizse birileri sizi havuza itiyor, ister yüz, ister yüzme. Ama ben suyu sevmiyorum deme hakkınız yok, ben yüzmek istemiyorum deme hakkınız yok. Boğulursunuz. Çok da kimsenin umurunda değil.

Neticede milyonlarca insan bu havuzun içine atılmış durumda. Birileri nasıl olsa hararetle kulaçlarını atarak bu yarışı bitirecekler. Zaten onlar da bu yarışı bitirecek çok fazla adam istemiyorlar. Bir miktarı bitirsin, bir miktar öğrenci dereceye girsin, bir miktar öğrenci iyi yerleri kazansın geriye kalanlar da hani halk deyimiyle, sokakta oynayan çocukların deyimiyle; altta kalanın canı çıksın, boğulanın canı zaten çıkmıştır. Başlayıp sürdüremeyen, nefesi yetmeyen ya da o havuzda bulunmak istemeyenlerin canı çıksın felsefesi maalesef bugün geçerli.

Bunu anne babalar da destekliyor. Anne babalar da havuzun kenarında, bakıyorlar ki çocuk yüzmüyor, ilerlemiyor, hareket etmesi için önce sözlü söylüyorlar; “Hadi yavrum yüzsene, bak falanca seni geçti. Ha gayret hadi göreyim seni.” Bakıyor ki çocuk da hiç hareket yok. Eline çocuğa ulaşabilecek bir sopa almaya başlıyor. Sırtına vuruyor, sağdan soldan taşlar, cevizler, elma, portakal ne varsa kafasına gönderiyor. “Hadi baksana falanca kaç metre ilerledi sen hâlâ buralardasın. Tembellik yapıyorsun.”

Tamam, ama bir sor bakalım, o burada olmak istiyor mu? Bu havuz onu mutlu ediyor mu? Bu yarışı bitirmek onu mutlu edecek mi? Bu yarışın, bu yüzmenin sonrasında geleceği yer onu mutlu edecek mi? Onun hayalleri, onun idealleriyle bu örtüşüyor mu? Bunlar çok da önemli değil neticede biz anne babaların ya da bu sistemin sürmesi için çaba sarf edenlerin çok da umurunda değil. Onlar için önemli olan; sene sonu geldiğinde bu havuzdaki yarışı bitirenleri alkışlamak.

“Bir hedefe sahip olmamanız, sizde mevcut olan cephaneliği havaya uçurmanız anlamına gelir.”

Bu yüzden hangi havuzda bulunmayı istiyorsanız, o havuza yönelin. Olmak istediğiniz yerin çabasını verirseniz hedefleriniz doğrultusunda kendinizden emin ve severek kulaç atarsınız.

Cevabınız

Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
...