tarafından soruldu
Bakın, bugün Irak Başbakanı Türkiye'de. Avrupa'nın ve ABD'nin Irak'a karşı olan tutumu bir anda sertleşti. ABD ve Rusya "Suriye" konusunda anlaştıklarını duyurdular. Irak'ta bir anda Almanlar, Hollandalılar eli eteği çektiler, ABD elçilikleri boşalttı.

İran'a müdahale yok. Rusya ve ABD, İran'ın Ortadoğu'daki milislerini, "proxy" güçlerini yok etmek için anlaşmışlar.

Türkiye ise bu mücadeleye Suriye, Irak ve İran ile beraber girişecektir. Yenmek mühim değil, direnç gördükleri zaman vazgeçecekler. Trump tam bir megaloman. Seçmenin kızacağı şeylere oynamak yeter.

Şimdi sırada bu mücadeleye nasıl girileceğine karar vermek var. İyi seyrediniz, barzani eli ile girecek Türkiye. Barzani bu saatten sonra MİT'in kuklasıdır. İzleyelim :)

Cevabınız

Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

tarafından cevaplandı
Pompeo ilk kez Rusya'da(Soçi).  Lavrov (sonra Putin) ile 3 saat görüştü. Bakanlar arasında son iki haftada ikinci görüşme. G20'de Trump Putin zirvesi için son rötuşlar olabilir. Rusya ABD ilişkileri nasıl seyrederse seyretsin, TR artık bir çatışma alanı.
1939-40 2.Dünya Savaşı öncesi Stalin, Hitler'e yardım ediyor, diplomatik heyetler dostluk pozları veriyordu. Devletler arası özellikle hızlı gelişen garip ilişkiler zaman kazanma ve bir tarafın çevreleme politikası olabilir.
Bugün için rasyonel görünmeyen hadiseler önümüzdeki dönem yaşanacak. Mesela siz içeride Öcalan'a ev hapsi olur mu olmaz mı diye tartışırsınız ama şartlar Abdullah Öcalan'ı Suriye Kürt bölgesinin başına getirir. Bu sadece bir örnek.Maceraperest dış politikanın ne getireceği meçhul. ve oyun bitmeden de kimin, kimlerin aslında nereye ve kime çalıştığını da anlamazsınız.
...