tarafından soruldu

Soylu'nun Ankara'daki LGBTİ+ derneklerine dair "22 milyon dolar" açıklaması komik olsa da aynı zamanda hepimizin tahmin edeceği gibi oldukça tehlikeli. Öncelikle belirtmek gerekir ki, muhtemelen Ankara'daki iki dernek (Kaos GL ve Pembe Hayat) bu kadar fon almıyordur.

Bu kadar fon aldıkları bir düzlemde de bunun hakkını vereceklerine eminim. Burada Soylu'nun derdinin para olmadığı da çok açık. Soylu, LGBTİ+ yurttaşları ve onların örgütlenme hakkını doğrudan hedef alıyor. Dış mihrak, vatan haini imajı yaratıyor.

Peki LGBTİ+'lar neden yurt dışından fon alıyor? Aldıkları paraları ne yapıyor? Bildiğim kadarını anlatayım. Devlet LGBTİ+ derneklerine hiçbir şekilde yardımda bulunmuyor. Devlet kaynakları hakkında tecavüz suçlaması olan kurumlara akıtılıyor, insan hakları alanında çalışan+

kurumlar bu pastadan payını alamıyor. Bu elbette şaşırtıcı değil. Peki dernekler neden bağışçı/ üye aidatı toplayamıyor?Çünkü son çıkan yasalarla birlikte devlet sivil toplum ile olan tüm yasal ilişkileri fişliyor,kayıt altına alıyor. Böyle bir atmosferde bağışçı veya üye bulmak+

oldukça zor oluyor. Kaldı ki Türkiye'de sivil topluma bağış kültürü de gönüllü çalışma da oldukça az. Bunun sebebi de yine yasal koşullar. Asıl soru ise dernekler bu paraları ne yapıyor? LGBTİ+'lar neden dernek kurma ihtiyacı duyuyor? Dernekler ne yapıyor?

Dernekler devletin yapması gerekeni yapıyor. Örneğin Pembe Hayat bekçilerin mağdur ettiği translara yardımcı olabilmek için personel istihdam ediyor. Kaos GL devletin hiçbir müdahalede bulunmadığı medyadaki nefret söylemini raporluyor. SPoD'un danışma hattı her gün onlarca+

başvuru alıyor. Üstelik bu başvuruların bir kısmı devlet kurumları tarafından yapılan ayrımcılıkları içeriyor. Bir sürü şehirde yapılan ve yasaklanan Onur Haftası etkinlikleri artık boğazına oturulan LGBTİ+'lara biraz nefes aldırıyor. Bunlar sadece şuan aklıma gelenler...

Çizmek istedikleri imaja inat bu kurumların hepsi ve diğer şehirlerdeki onlarca örgütlenme hala çalışıyor.Devletin yardım etmeyi geçtim köstek olduğu LGBTİ+'lar sadece hayatta kalmak ve nefes almak için mücadele ediyor, dernekleşiyor.Bu sadece bir örgütlenme değil. Bu bir kimlik.

Tüm dernekleri kapatıp yasak da koysanız her gün bir sürü lubunya doğmaya, açılmaya, sevişmeye, örgütlenmeye devam edecek. Bu ülkenin en barışçıl ve en haklı eylemlerinden olan Onur Yürüyüşleri yapılmaya devam edecek.

Alınan fon 22 milyon dolar da olsa bin lira da olsa bu paranın tamamı devletin bile isteye korumadığı LGBTİ+'ları korumak, güçlendirmek ve iyileştirmek için kullanılacak, öyle de yapılıyor. Alnımız da kaynaklarımız da açık.

Cevabınız

Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
...