tarafından soruldu
Yahudi isyanlarından en büyük bilançoya sahip olanı Simon Bar Kohba'nın basını çektiği Üçüncü Yahudi İsyanıdır. Imparator Hadrianus'un sünneti yasaklaması üzerine alevlenmiştir, çok kanlı bastırılmış, yaklaşık 600 bin yahudi katledilmiştir. Roma kayıpları da çok ağırdır.
Özellikle Büyük Yahudi İsyanı (Vespasianus ve Titus'un bastırdığı) ve Traianus Dönemi Kitos Savaşında Yahudi-Yunan sürtüşmesi bu isyanlarda önemli rol oynamıştır. İkinci isyanda Yahudilerin Kıbrısa sıçrayan isyanda çok büyük bir yunan katliamı mevcuttur, hiç ağlamasınlar yani
tarafından yorumlandı
0 0
Masada kuşatmasında Yahudi - Romalı kayıp bilançosu net olarak belli mi peki ?
tarafından yorumlandı
0 0
Şimdi genel Roma kayıpları bilinir de birinci isyanda, sen bu isyanın son safhası olan durumu soruyorsun. 900 küsür kişi intihar etti diye biliyorum Masada kalesinde. Öyle sonuçlandı yani.
tarafından yorumlandı
0 0
Peki tünellerden kaçtıkları gibi bir rivayet var onda doğruluk payı var mı ? Sonuçta başkent ve sağlam stok varmış uzun yıllar yetecek seviyede ve gizli tüneller sayesinde takviyelerde yapılabiliyormuş gibi rivayetler var dogrumu bilimiyorum tabiki..
tarafından yorumlandı
0 0
Valla benim bildiğim 3 isyan sonunda yahudilerin ortadogudan kökünün kazındığı (1 milyonun üstünde öldürüldü çok büyük sayılar göç ettirildi). Neyine güvenip de isyan etmişler onu da anlamam Vespasianus, Traianus ve Hadrianus en basiretli Roma İmparatorları dönemi hani

Cevabınız

Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
...