Afrika Örgüsü

Bu -Afrika Örgü Tekniği- kölelik yıllarında açlığı önlemek için oluşturulmuş. Saçların arasına pirinç, tohum vb. yerleştirilerek gizlenmiş.

Bu eşsiz yöntemle köle kadınlar hayatta kalabilmek için saç örgülerinde kuru gıda saklamışlar.

Hangimizin aklına gelirdi, kadınların saç örgülerinde müthiş bir hayatta kalabilme mücadelesinin gizli olduğu? Okuyunca öyle etkilendim ki. İnsanlık tarihinin daha kaç utancına tanık olacağız bakalım?

Adichie, Michelle Obama’nın saçını doğal hâline bırakmasının, eşinin seçim zaferine mal olacağını düşündüğünü hem romanda hem de söyleşilerinde belirtiyor ve pek çok insanın siyah bir kadının düz saçlı olabilmesi için gereken kimyasal işlemlerden haberdar dahi olmadığını ekliyor.

Araştırmaya açık yine de çünkü köleliğin ilk yıllarında köle kadınların saçı tamamen kazınıyormuş bite karşı. Bu kıvırcık, sert saçların yıkanması, taranması ve bakımı da oldukça zahmetliymiş. Bu yöntem hangi dönemde kullanılmış araştırmaya değer. Ben de merak ediyorum açıkçası.

Senegal’de Peulh kadınları dışında kimsenin saçı bu şekilde uzayamıyor, yoğun bir kıvırcık halinde kabarıp kırılıyor. Bu nedenle muazzam bir peruk endüstrisi var burada. Afrika’da bu çok yaygın, bilemedim bu işi.

Güncelleme: 10 Şubat 2020 — 08:27
Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 yıl önce

Bana inandırıcı gelmedi, kölenin bir an boş bırakılmadığını düşünürsek bu emek isteyen işe vaktı olamaz, yoksulların bıle sacini kısacık kestiği dönemlerde kölenin saçı uzun olamaz , ayrıca pirinç her dönem zengin gıdasıdır hadi buldu diyelim toprağa saklamak daha kolay.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

valla terlemeye rutubete karşı da pirinç kullanılıyor olabilir . bizim suya düşen cep telefonlarını pirince yatırmamız gibi.. yoksa o ladar pşrşnç çalana kadar mutfaktan bir kaşık ağzına atar daha fazla pirinç tutar gibi

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Yalnız saçı Ören çok güzel kadınmış

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Bu sekilde tohum Afrikadan getirmisler uretim yapmak icin

Anonim
Anonim
1 yıl önce

İnanılmaz bir şey ilk kez sizde gördüm ve öğrenmiş oldum. Paylaşım için çok teşekkürler hocam.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Neyse daha önce kurmuş olduğum cümleyi yeniden kullanacağım.
Dünya cennet olsaydı adem ceza niyetine buraya gönderilmezdi. Kötüsü burası. Asla iyi olmayacak bu dünya.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Afrika’da altın ve elmas madenlerinde çalıştırılan kölelerin iş çıkışı çırılçıplak edilip arandıkları için bazı kölelerin baldırlarını kesip içine elmas , altın parçacıkları yerleştirerek kaçırmaya çalıştıklarını duymuştum . Lâkin bu saçörgü hikayesini bilmiyordum .

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Sac orgulerinde yiyecek tasima acaba Amerika’da ki kolelik donemlerinde mi olmus, sadece? Afrikaya has bir sey degil galiba. Ben Afrika’da hic sahit olmadim Hatta duymadim bile.