Asgari Ücret Zammı 2020

Asgari ücret;
Bekar bir işçi için 2.324 TL
Evli ve üç çocuklu bir işçi için 2.479 TL
Nasıl geçinecek vatandaş?

Tok “aç”ın halinden anlamaz…

“Varlıklı ve hala İnsan olanlar” imkanı ölçüsünde çevresine “yardım”cı olmalı.

Burs, İnfak, Sadaka…


Sorunlara hep yüzeysel yaklaşıyoruz. Sorunun temel nedenini göremiyoruz. Asgari ücret 3000TL olsa da hayat aynı oranda pahalılaşacak ve alım gücü değişmeyecek. Burdaki sorun devletimizde asgari ücretle çalışan 7 milyon insan oluşu.

Bunun en büyük sebebide 25 yaşına kadar 16-17 yılını okullarda geçirmiş bir öğrenci mezun olduğu zaman elinde yapabileceği bir mesleğinin olmaması. Bizim bu duruma bir çare bulmamız gerekiyor.

Asgari ücret ile ancak 20 yaşındaki bekar insan geçinir, o da ailesinin yanında yaşıyorsa. Bir ailenin asgari ücretle geçinmesi demek o babanın ayaklarından öpülmesi demek. Ailenin zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamaması demek.

Bu düzene bir çözüm getirmemiz, insanları 25 yaşına kadar okullarda tutup asgari ücrete mahkum etmememiz gerekli.

İnanın liseden sonra okula gitmemiş, bir meslek öğrenmiş insanlar 25 yaşına geldiklerinde asgari ücretin üzerinde bir maaş alıyorlar ; üniversite mezunu bir genç asgari ücretle çalışıp mesleğini yapabileceği bir iş bile bulamıyor.

Buda nüfusun, işssizliğin ve üniversite mezunlarının arttığı son yıllarda yatırımların çoğunun taşlara, betona yani inşaat sektörüne yapılmasından kaynaklanıyor.Üretim sektöründe bir meziyet gerektirecek alanlarda iş imkanının minimalize olması ülkeyi bu duruma soktu.

Üreten ve geliştiren bir ülke olmadığımız sürece asgari ücrete mahkum edilmiş daha nice insanlarımız, geçim sıkıntısı yüzünden ailesine vakit ayıramayan ebeveynler ve ilgilenilmediği için savrulan nesiller olacaktır.

Güncelleme: 27 Aralık 2019 — 10:28
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments