Burger King Yeni Logosu

Burger King logosunu değiştirmiş. Baştan söyliyim: beğendim. Günümüzde köklü markaların rebranding için genelde seçtikleri iki yol var; logoyu custom-made bir sans serif fontla nötrleştirmek, ya da geçmişten beğenilen logo seçip modernize etmek. Burger King ikinci yolu seçmiş.

1969-99 yılları arasında kullanılan logoyu sahiplenip, revize etmişler. Ne kalmış ne gitmiş hızlıca bakarsak; eski logoda hız kavramına gönderme yapan italik kullanım, demodeleşen köşeli+yuvarlak hatlı melez tipografi ve gıda iletişiminde pek tercih edilmeyen mavi halka gitmiş.

Önceki tipografiden tamamen vazgeçmek yerine, eski logoda kararsız bir şekilde kullanılan yuvarlak hatlar temel alınıp, daha sempatik ve erişimi kolay bi his veren bir font tasarlanmış. Renkler de daha bi ısınmış.

En büyük vaad olan ürünün tamamen merkeze alınmasını çok sevdim. Eski logodaki çizgiler, parlamalar vs gibi farklı görsel elemanlarla süsleme ihtiyacından vazgeçilmiş.

Özet olarak: ilk baktığımda “biraz demode mi gözüküyo acaba” şeklindeki sorgulamalarıma; bunun bilinçli bir miras vurgusu olduğunu, hatta 70’ler hafif saykodelik tipografi dünyasına göndermeleri olan ve üzerine aylarca çalışıldığı belli olan yeni kurumsal fontu ‘Flame’i, …yetmedi bir de kimliğin tamamına yayılan modern illüstrasyonları ve renk seçimleriyle beni bu işe inandırdı. Arkasındaki tasarım ajansı olan @jkrGlobal ‘e tebrikler.

“Şu son logoyu yaptırmayacaktık” gibi olmuş 🙂

Güncelleme: 9 Ocak 2021 — 04:44
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments