Cadılar neden süpürge kullanır?

Cadıların süpürgeyle özdeşleştirilmesinin nedenlerini yazacağım. Toplanın.

Cadıların süpürge ile özdeşleşmesi ise eski bir pagan geleneğine dayanıyor. Hasat zamanlarında kadınlar bereketi kutlamak için saplı süpürgelerle ve dirgenlerle (tanıdık geldi mi?) dans ederlerdi.

Bu şekilde, bu kutsal ritüelle ateşin etrafına dönerek kışın bereketli geçeceğine, doğa ruhlarının onlarını koruyacağına inanırlardı.

Hatta süpürgelerle ateşin üstünden atlarken uçar gibi görünürlerdi.

Günümüzde cadı-süpürge ilişkisinin çok yaygın bilinmesinin nedeni (onca şey arasından neden bu?) aslında şudur: Ataerkil sistem cadıları yaktı ama süpürgelerine dokunmadı.

Hatta aksine bu imgeyi besledi, büyüttü, süpürgeyi kadının bacaklarının arasına verip onu fallik bir objeye çevirerek erkeklerin gözüne hoş gelecek bir hale getirdi. Heil Ataerki!

Çünkü süpürge “domestik” yani kadını eve bağlayan, evle alakalı bir aletti ve (erkeklere göre) kadına çok yakışıyordu.

Böylece süpürge domestik ve cinsel bir obje olarak kötü addedilen kadınlara yani cadılara atfedilerek evcil ve seksi hale getirildi. Ne cici, öyle değil mi?!

Peki ya dirgene ne oldu? Dirgen süpürgeye göre daha tehlikeli ve hatta ölümcül, yanı sıra tarlada kullanıldığından kadınlara bırakılamayacak kadar dışarlıklı bir aletti. O da -salt kötülükle bağdaştırılarak- şeytana atfedildi.

İşte, kadınların bereket ritüellerinde dans ederken kullandıkları sıradan bir nesne bu şekilde çarpıtılarak ataerkiye hizmet eder hale getirildi…

Diyeceğim odur ki canım kadınlar, şimdi süpürgelerinizi ne için kullanacağınız önemli. Karanlık güçleri (ataerki) kovmak için mi? Size değer vermeyenleri hayatınızdan çıkarmak için mi? Pislikleri uzak tutmak için mi?

Dinleyenlere teşekkürler ve sihirli geceler.

image

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:44
avatar
  Abone ol  
Bildir