Chrome Reklam Engelleme

Chrome’un reklam engelleyicisi 9 Temmuz’da küreselleşecek

Google bugün Chrome’un reklam engelleyicisinin 9 Temmuz 2019’da başlayarak dünya genelinde genişlediğiniduyurdu . Geçen yılınilk reklam engelleyicisinin kullanıma sunumu ilebirlikte, tarih belirli bir Chrome sürümüne bağlı değil. Chrome 76’ın şu anda 30 Mayıs’ta gelmesi planlanıyor ve Chrome 77’nin 25 Temmuz’da piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu, Google’ın tarayıcısının reklam engelleyici sunucu tarafının kapsamını genişleteceği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl Google , endüstrinin tüketiciler için reklamları nasıl iyileştirmesi gerektiğine dair özelstandartlar sunan bir grup olanDaha İyi Reklamlar Koalisyonu’na katıldı . Şubat ayında, Chromereklamları engellemeye başladı(Google’a ait veya Google’da sunulanlar dahil), koalisyon tarafından tanımlandığı şekilde, uyumlu olmayan reklamlar gösteren web sitelerinde. Bir Chrome kullanıcısı bir sayfaya gittiğinde, tarayıcının reklam filtresi o sayfanın Daha İyi Reklam Standartları’nı kullanan bir siteye ait olup olmadığını kontrol eder. Öyleyse, sayfadaki ağ istekleri, bilinen reklamlarla ilişkili URL kalıplarının bir listesine göre kontrol edilir vetüm reklamlar sayfada görünmesini engeller .

Daha İyi Reklamlar Koalisyonu bu hafta, tüm ülkeleri kapsayacak şekilde Daha İyi Reklam Standartlarını Kuzey Amerika ve Avrupa dışında genişlettiğini duyurduğundan, Google da aynı şeyi yapıyor. Altı ay içinde, Chrome sürekli gösterilecek herhangi bir ülkede sitelerdeki tüm reklam göstermeyi durdurur “yıkıcı reklamlar.”

Sonuçlar şu ana kadar Masaüstünde, koalisyonun yasakladığı dört tür reklam vardır:pop-up reklamlar ,sesli video reklamlar ,geri sayımlı saygın ilk reklamlar vebüyük yapışkan reklamlar . Mobil cihazlarda, sekiz tür yasaklı reklam vardır:pop-up reklamlar ,prestijli reklamlar ,yüzde 30’dan daha yüksek reklam yoğunluğu ,yanıp sönen animasyonlu reklamlar ,sesli video oynatma ,geri sayımlı ilk reklamlar ,tam ekran kaydırma reklamları vebüyük yapışkan reklamlar . 

Google’ın stratejisi basittir: Uyumlu olmayan reklamlar sunan web sitelerinden reklam geliri elde etmek için Chrome’u kullanın. Onaylanan reklamların tam listesi için Google,en iyi uygulamalar rehberini sunar .

Bugün Google, Chrome’un ABD, Kanada ve Avrupa’daki reklam engelleyici için erken sonuçlarını da paylaştı. 1 Ocak 2019’dan itibaren, bir zamanlar uyumlu olmayan tüm yayıncıların üçte ikisi şimdi iyi durumda ve Google’ın incelediği milyonlarca sitenin yüzde 1’inden azı reklamlarını filtrelemiş durumda.

Bir site sahibiyseniz veya yöneticiyseniz, Google Arama KonsolununKötü niyetli Deneyimler Raporu’nu kullanınSitenizde düzeltilmesi veya kaldırılması gereken kötü amaçlı deneyimler olup olmadığını kontrol etmek için. Herhangi bir bulunursa, Chrome sitenizdeki reklamları engellemeye başlamadan önce bunları düzeltmek için 30 gününüz olacak. Bugünden itibaren, Kuzey Amerika ve Avrupa dışındaki yayıncılar da bu aracı kullanabilir. Kötü niyetli Deneyimler Raporu, sitenizdeki izinsiz reklam deneyimlerini gösterir, mevcut durumlarını paylaşır (başarılı veya başarısız) ve olağanüstü sorunları çözmenize veya bir incelemeye itiraz etmenize izin verir.

Seçici reklam engelleme

Google, art arda Chrome’un reklamları engellemek zorunda kalmamasını tercih edeceğini söyledi. Asıl amacı, web’deki genel deneyimi geliştirmek. Gerçekten de, şirket Chrome’un reklam engelleyicisini“kötü niyetli deneyimlerle” mücadele etmek için kullandı- sadece reklamlar değil. Araç, kötü siteleri cezalandırmanın bir reklam engelleyiciden çok bir yoludur.

Google, geçmişte reklam engelleyicilerin ücretsiz içerik oluşturan yayıncılara (VentureBeat gibi) zarar verdiğini belirtti. Chrome’un reklam engelleyicisi bu nedenle tüm reklamları iki nedenden ötürü engellemez. İlk olarak, Alfabe’ningelir akışını tamamen mahveder . İkincisi, Google, web’in birkaç para kazanma aracından birine zarar vermek istememektedir.

Chrome’un yerleşik reklam engelleyicisi, bir gün tüm reklamları doğrudan engelleyen diğer üçüncü taraf reklam engelleyicilerinin kullanımını azaltabilir. Ancak en azından şu anda, Google reklam engelleyicilerini bozacak hiçbir şey yapmıyor, yalnızca kötü reklamlar.

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:44
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments