Diyetisyen

DİYETİSYEN KİMDİR? (Mesleği merak edenler, küçük görenler veya mesleğiyle tekrar gurur duymak isteyen meslektaşlarım için aklıma gelenleri yazdığım flood)

Diyetisyen BESLENME BİLİMİ’nin temsilcisidir, diyet yazmak için TEK YETKİN kişidir. DİYETİSYEN BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK PERSONELİDİR!

Bir besinin, yemeğin veya beslenme çeşidinin hangi aşamalardan geçtiğini, hücrede veya vücut metabolizmasında yarattığı etkileri bilen ve bu bilgilere göre kişiye uygun diyeti planlayan ve yönlendirmeyi yapan kişidir.

Günlük <800 kalori ile beslenen metabolizması durmuş, beslenme ve beden algısı bozukluğu olan, aynı zamanda kilo vermesi gereken kişinin beslenmesini ve metabolizmasını tekrar sağlıklı seviyeye getiren, yüksek kaloride beslenerek de kilo kaybının yaşanabildiğini gösteren kişidir.

Kilo vermenin her şekilde sağlanabileceğini ancak verilen kilonun korunamayacağını, korunabilmesi için sağlıklı bir beslenme planının oluşturulup kişide davranış değişikliği yaratılmasını bilen ve bu yüzden nasıl beslenilmesi gerektiğini öğreten kişidir.

Adını bile bilmediğiniz ÖMÜR BOYU diyet uygulaması gerektiren hastalıkların TIBBİ BESLENME TEDAVİSİNİ planlayan, özellikle bu hastalıklara sahip çocukların maksimum mental ve fiziksel gelişimini tamamlamasını sağlayan kişidir.

Örneğin Serebral Palsi’li bir çocuğun hem büyüyüp gelişmesini hem de gerekli diyet düzenlemeleri ile sıvıların veya yiyeceklerin soluk borusuna kaçmasını engelleyerek bronşit olmasını önleyen; veya Fenilketonüri hastası bir çocuğun diyeti ile zeka geriliğini önleyen kişidir.

Veya kanser hastası bir çocuğun boğazından bir lokma daha geçmesi için çabalayan, o ağır tedavilere karşı daha da güçsüz kalmaması için elinden geleni yapan ve o kişiye özel diyetini planlayıp yemeğinin ulaşmasını sağlayan kişidir.

Komplike kronik hastalıklarda kimsenin yapamayacağı beslenme planını en doğru şekilde oluşturan kişidir.

Burnundan mama verilen, damar yolundan beslenmesi sağlanan ve o halde hayata tutunmaya çalışan hastaların beslenmesinden yani ağzın, midenin, bağırsakların çalışmadığı her durumdaki hastanın beslenmesinden de sorumlu olan ve planlamasını yapan kişidir.

Huzurevindeki yaşlıların, kreşteki çocukların, işçilerin, şirkette veya kamu kuruluşunda çalışanların gereksinmelerini, hastalıklarını, risklerini vb. değerlendirerek menü planlaması yapan, satın almadan servise kadar yemeğin en temiz şekilde önünüze gelmesini sağlayan kişidir.

Spor ile ilgilenen kişilere “sporcu beslenmesi” uygulamak yerine sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme uygulayan çünkü bunun yeterli olacağını bilen; profesyonel sporculara ise maksimum dayanıklılık ve performanları için bilim ışığında sporcu beslenmesini uygulayan kişidir.

Takviye ürünlerin (protein tozu vb.) hangi koşullarda kimler için kullanılması gerektiğini bilen aksi takdirde bir yararının olmadığının, hatta fazlasıyla ZARARLARININ olduğunu bilen kişidir.

Sağlıklı bir gebelik için kişiye özel yeterli ve dengeli beslenme planı oluşturan, bebeğin sağlıklı gelişimi için takibini yapan, ona göre hareket eden ve beslenmesini düzenleyen kişidir.

Toplumun beslenme durumunun saptanmasında, halk sağlığı politikalarında, toplumda oluşan beslenmeye bağlı hastalıkların önlenmesinde yer alan kişidir.

Engelli (görme, yürüme, işitme vb.) ve kronik hastalığı olan bir bireyin bile kendisine uygun nasıl besleneceğini ÖĞRETEBİLEN ve yaşam kalitesini arttıran kişidir.

Doktorculuk, psikologluk oynamayan; bir sağlık personeli olduğunu bildiğinden gerektiğinde ilgili yerlere kişiyi yönlendiren yani haddini bilen, aynı şekilde diyetisyencilik oynayanların hadlerini bilmesini isteyen kişidir.

Diyetisyen bir BİLİM İNSANI’dır Diyetisyen bir SAĞLIK PERSONELİ’dir Diyetisyen yeri geldiğinde bir YÖNETİCİ, yeri geldiğinde “beslenmeyi öğreten” bir ÖĞRETMEN’dir. KALORİMATİK DEĞİLDİR !

Güncelleme: 16 Eylül 2020 — 05:42
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments