Düşünmenin Önemi

Düşünmenin Geleceğimizi Şekil endirmedeki Yeri

Zihninizin bakabildiği yer kadar görebilir, yüreğinizin yettiği yere kadar gidebilirsiniz. Zihniniz, ufkunuz nereye kadar bakabiliyorsa, beyniniz sizi ne kadar ileri götürebiliyorsa bilin ki oraya kadar görebilirsiniz. Eğer zihniniz küçük yerlere, hemen ayakuçlarınıza bakıyorsa sadece o kadar ilerleyebilirsiniz. Gittiğiniz yolu gözden kaçırmıyorsanız merak etmeyin varacağınız yeri görürsünüz. Sınav stresi yaşayanların en büyük nedeni; gittiği yolu kaybetmeleridir.

Unutmayın her düşünceniz gelecekteki sarayınızın bir tuğlasıdır. Eğer siz sarayınızın tuğlalarını sağlam koymazsanız, yanlış düşünceler, yanlış fikirler, zararlı düşünceler, ısırgan otlarından oluşturursanız, o saray çöker. Karamsar, umutsuz, heyecansız, coşkusuz, beceriksiz, bir işe yarayamayacağınızla ilgili düşünceler, sürekli bu tarz olumsuz düşüncelerin her biri bir tuğladır. Siz tuğla üretme fabrikasısınız. Olumsuz bir düşünceden oluşan tuğlanın o sarayı ayakta tutması mümkün mü? Kafanıza yıkılacaktır.

Tam tersi olumlu düşünceler, hedefler, kendi iç dünyanıza yolladığınız pozitif değerler ise olumlu tuğlalar üretir. Olumlu tuğlalardan oluşan saray da göz kamaştıracaktır. Düşünmek; sizin hayat tarlanıza tohum ekmeniz demektir. Her ekilen tohum da yeşerecektir. Gül, sümbül, lale ya da meyve ağaçları ekerseniz ona göre yeşerecektir. Ektiğiniz tohumlara dikkat edin.

Karamsar kalp, ruh ya da beyin çözümleri düşünmeye fırsat bulamaz. Çözümler; ortam arar, uygun zemin arar, berrak bir zihin, tertemiz bir kalp, güzel bir gönül, harika bir yürek arar. Bunları bulursa hemen gelir ve çözer sorunları. Ama karamsar bir hava estirirseniz çözüm yolları kaçar.

Başarısız insan, yapamayan, edemeyen değil; yapamayacağını, başaramayacağını sanandır. Bir insan başaracağına inanır, başaracağını düşünür, elinden geleni de yaparsa, sonuç istediği gibi olmazsa o adama başarısız denmez. Tecrübe edindi, öğrendi. Ama bir adam daha işe başlarken başaramayacağını düşünüyorsa, başaramayacağını sanıyorsa; o adam baştan kaybetmiştir. Çünkü karamsar insan kaybetmeye mahkûmdur.

Düşünmek önemlidir… Düşünmek sormaktır. Kaliteli soru, kaliteli cevap ve kaliteli hayat… Bizim hayatımızı, gidişatımızı sorular belirliyor. Bugün birçok arkadaşımız kendisine yanlış, karamsar sorular soruyor. Kendilerini demir parmaklıklar arkasına atıp, zincir üstüne zincir vuracak düşünceler üretiyor. Kaliteli soru soracağız. “Hayalim şurası. Orayı kazanmam için neler yapmam lazım? Bu işi başarmam için kimlerden destek almam lazım?” Kaliteli sorular sormaya başladığınız zaman, kaliteli düşünceler ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra bir bakarsız ki birçok çözüm yolları gelmiştir.

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:43
avatar
  Abone ol  
Bildir