Enerjinin Yükselmesine İzin Vermek

Daha önce de belirttiğim gibi, aile sistemleri birbirlerine benzer görünseler de her sistem benzersizdir. Ailelerinde benzer kaderler yaşamış iki kişi olabilir ama birinin diziminde her şey kolaylıkla yerine otururken diğerinde hiçbir şey çözümlenmeyebilir.

Bunun pek çok nedeni vardır; örneğin, aile hakkındaki önemli gerçekler gün ışığına çıkmamış ya da danışan asıl sorunu görmezden geliyor olabilir. Terapistin yapabileceği tek şey durumu olduğu kabul etmektir. Burada terapistin becerisini de göz ardı etmemek gerek; bazı kilitlenmeleri kolayca çözerken diğerlerinde zorlanıyor olabilir.

Dizimde enerjinin hazır olmasını sağlamak açısından — örneğin, sevginin ya da öfkenin kendiliğinden ortaya çıkması gibi— zamanlama önemlidir. Terapist sabırlı olmalı, durumu zorlamamalı ve ne olması gerektiği konusundaki fikirlerini her an bir yana bırakmaya hazır olmalıdır.

Hareket kendi zamanı içinde gerçekleşir ve müdahalesiz geçen uzun bir süre boyunca danışan kendi ebeveyniyle karşı karşıya öylece durabilir. Beklemenin kendisi yapmaktan çok daha etkili olabilir, tabii eğer zekice bir beklemeyse: Merkezlenmiş, dikkatli ve her an harekete hazırsa.

Eğer bir süre sonra hiçbir hareket olmazsa terapist enerjinin bittiğini anlayabilmeli ve dizime son verebilmelidir. Bu tip çalışmalarda enerjiye duyarlı olmak önemlidir.

Aynı zamanda doğru düzeni bilmek de dizime yön ve netlik kazandırır. Hem “klasik” Aile Dizimi hem de Ruhun Hareketleri yöntemlerinin kendilerine has yararları ve mahzurları vardır. Cümleleri sık sık kullanmak yüzeysel ya da basmakalıp olabilirken doğru zamanda verilen bir cümle dizime açıklık getirebilir.

Kendiliğinden beliren bir harekete izin vermek derinlik sağlasa da, ardından iyileştirici bir cümle gelmezse belirsiz kalabilir. Ruhun Hareketleri yönteminin, Aile Dizimine kıyasla daha çok tartışmaya yol açtığı şüphe götürmez — hatta Aile Dizimi terapistleri arasında bile tartışma yaratmıştır. Her iki yöntemin arkasındaki yaratıcı deha olan Hellinger’in, Ruhun Hareketleri çalışmasında daha gizemli ve belirsiz olmaktan çekinmemesi bunun nedeni olabilir.

Güncelleme: 10 Ocak 2020 — 19:00
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments