Eski Günlükler

Eşimin dedesinin günlüklerini okumak yeni heyecanım.

“Oğlum uyuyor, eşim düşünüyor. Uyuyan bir insandan bir şey beklenmez ama düşünen biri varsa ne düşündüğü tabii ki merak edilir. Fakat nedense eşimin ne düşündüğünü merak etmiyorum.”

“Paydostan sonra arkadaşım ile Fatih caddesinde gezinti yaptık. Bu çocuk devamlı olarak bana üzüntü veriyor. Öylesine neşeli bulunduğum bu sıralarda onun yersiz konuşmaları dünyamı kararttı. Adeta bana kastı var. Allaha sığınmaktan başka çare bulamıyorum.”

“Amirim Reşat Bey ufak şeylerde kabahat aramak sevdasına düşmüştür. Böyle bir durumun insanî vasıflara yakışmayacağını bildiğim halde, yine de ona karşı nefret duygularımı yok etmeye çalışıyorum.”

“Terminale Sait Bey’in çantasını bırakmak mecburiyetindeydim. Memnuniyetle bunu yaparken kendimde bir mutluluk hissediyordum. Sait Bey çantasını verdiğim sırada elime 10 lira sıkıştırdı. Para meselesini ortaya koymayacak şekilde hareket etse ne kadar memnun olacağım.”

“İnsanlar arasındaki münasebetler maddi imkanlar nisbetinde geliştiği halde bende tamamen zıt yönlü bir yaşayışın hevesi vardır.”

“Bugün çocuklarımı düşündüm. Onları İstanbul’a getirmiş, mütevazı bir evin mesut insanları niteliğini taşıyacakları ahengi içerisinde hayal kuruyorum. İntizamlı hayatın özlemini duyarak onları o hayata alıştırırcasına hocalık yapar gibiyim. Bu hayal gerçekleşir mi acaba?”

“Akşam arkadaşımla bazı hususları konuştuk. O gelişi güzel bir hayatın özlemindedir. Rahat yaşamak için gereken imkanlar eline geçsin de ne olursa olsun. Karaktere prensiplere önem verdiği yoktur, istiyor ki daima onunla meşgul olayım, güler yüz tatlı söz ile gönlünü hoş edeyim.”

“Onun arzu ettiği her şey benim hoşuma gitmiyor. Fakat başka olanak olmadığı için birbirimizden uzaklaşamıyoruz. Akşam, bana zararlı olduğunu ifade ettim. Bu bakımdan dargın durmaya karar verdik. Ciddiyet fazlacasına hoşuma gider. Bugün bu hoşuma giden şeyle bezenmişimdir.”

“Gün 2 Haziran, bir Cumartesi günü. Her zamanki gibiyim. İçim sıkıntılı ruhumda derin bir ızdırap var, neşeli görünmeye çalışıyorum. Yakında köyüme gideceğim. Bu sırada köylü vatandaşlarıma karşı ne gibi vazifelerim olur? Manevi bir fayda temin etmek için nasıl hareket etmeliyim”

“Bugün pazar, evde kimse yok. Hiçbir yere gitmedim.Kimseyle görüşmek istemiyorum.Oysa kendi başına insan yaşayamaz derler.Çok kimseyle münasebet kurdum,sayısız arkadaş edindim.Bugünse hiçbir arkadaşım yok.Kimiyle darıldım,kimiyle anlaşamadım, kimiyle sebep olmaksızın uzak kaldık”

“Güzel yaşamanın kokusunun nereden nasıl geleceği bilinmez. Maddi bünyede değişen bir şey olmamasına rağmen ruhumda taze bir baharın havası esiyor. Zavallı aklım beni devamlı iyi ile kötüyü ayırt etmeye sevk ettiği halde, bunu yapamayacak kadar yaşantımın sarhoşuyum.”

“Bazı kere etrafımı öyle bir karanlık kaplar ki artık bunun hep böyle devam edeceğini zannederim. Bazı kere ise hiç beklemediğim renkli bir yaşantının efsanevi adamı olurum. Herkesten uzak yaşantıma devam ettiğim bu sıralarda, yine tatlı hayatın atmosferine kapılmış uçuyorum.”

“Yatmaya geldiğim odanın hoş havası ciğerlerime dolarken koltuğa gömülmüş,zevkli bir hayal dünyasına dalmıştım ki Osman geldi,aydınlık dünyama siyah bir perde çekerek beni kabuslu yaşantıyla baş başa bıraktı. Bunun en iyi ilacı elbet uyku olmalı ve öyle oldu.Derin,rahat bir uyku”

“Akrabalar köyden gelmiş, gitmek gerekirdi ama istemiyordum. Ne yakınlaşmakta ne uzaklaşmakta rahat edebiliyordum.Eski oturdukları eve gittim,meğer oradan çıkmışlar. Rahatladım. Sanki vazifemi yapmış duygusu duydum. İsteseydim nereye taşındıklarını öğrenir giderdim. Öğrenmedim.”

Güncelleme: 1 Aralık 2019 — 09:07
Abone ol
Bildir
guest
20 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 yıl önce

yahu boyle birisiyle video kaydi da yapin lutfen. su kitaplarda okuyup, kafamizda canlandirdigimiz karakterlerden birini yasarken bulmusuz, bir kere de canlisini konusurken izleyelim. ne olue ne olmaz, vakit kaybetmeyin.

Anonim
Anonim
Reply to  Anonim
1 yıl önce

😊dede çok konuşkan değil, içine kapanık ama neşeli ve inanılmaz sempatik biri. Dili bu kadar iyi kullanabildiğini bilmiyordum.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Aslinda bu devrin insanlarında genel bir davranış olarak bu guzel anlatım var. Fakat bu ahenk hepsinde yok. Doğrusu okurken bu üsluba ne kadar hasret olduğumuzu farkettim aci da olsa. Dedenizin ellerinden öperim.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

‘Mutevazi bir evin mesut insani olma niteligi’ bu cumle beni cok etkiledi. Su zamane cocuklarina vermek isteyip de veremedigimiz seyin ta kendisi.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Sait Faik’in yalın ve hayatı olduğu gibi anlatma beceresine sahipmiş beyefendi. Öykü okuyoruz. Onun öyküsünü. İşte edebiyat.🌸

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Okudukça bize de yazın lütfen! Bayıldım 🙂

Anonim
Anonim
Reply to  Anonim
1 yıl önce

Sağ olun ileteceğim, çok şaşıracak çok sevinecek 😊 açıp açıp okumak için bu zincire devam etmeyi düşünüyorum, iyi cumartesiler 😊

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Bir Sabahattin Ali ya da Sait Faik kitabı okuyor gibi hissettim ve büyük keyif aldım. Ya da o dönem insanlarının hassasiyetleri çok benzerdi de ondan mı böyle hissettim bilmiyorum. Kendine karşı çok dürüst, çok yalın bu dedeyi tanımak isterdim.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

İnsanlar arasındaki münasebetler maddi imkanlar nispetinde geliştiği halde bende tamamen zıt yönlü bir yaşayışın hevesi vardır.”
Şu ifadenin zerafetine bakar mısınız? Eşinize hürmetler, dedenizin toprağı bol olsun. Size de teşekkürler. Çok güzel bilgisel.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Herkes gibi ben de dedenizi adeta bir Raif Efendi zannettim. Sabahattin Ali’nin diline çok benzeyen bir dili var. Tabii benzer şekilde Orhan Pamuk ve Ahmet Hamdi’yi de insanın hatırına getiriyor. Devamını merakla bekliyorum. Müsaadesi vardır değil mi?

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Kendisi de sabahattin ali okumuş ve etkisinde kalmış gözüküyor, tıpkı bizim gibi. (Bu yüzden sabahattin ali eserleri yıllar geçse de birer şahaser).Lakin biz otursak bu kadar güzel yazamayız. Dedemiz döktürmüş, mürekkebine sağlık.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Bu gunlukten kitap olur, film olur dizi olur. Olur da olur yani. Muhtesem😊

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Kitap haline getirin hepsini okuyalım.
Nasıl güzel ifadeler, nasıl düzgün cümleler. Okurken yaşadım. Tekrar okuyacağım muhtemelen..

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Kurk mantolu madonnayi okur gibi oldum. Nasil benziyor yazim dili bir o kadar da benim ic sesim gibi kendisi. Nasil da iyi tanimlamis anlamsiz mecburiyetleri😊

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Dedeye hasta oldum yalnız…
Böyle kaliteli insanların zamanında yaşamaktansa Akp gibi bir parti ve RTE gibi bir lider zamanına denk geldik anasini satim

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Değerli bir hazine bulmuşsunuz. Tamamını okumak isterdim. Umarım günlükleri kitaplaştırma konusunda gerekli destek ve yönlendirmeyi bulursunuz. Çabaya değecektir.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

“Bir Dedenin Günlükleri” sesli kitap olarak iyi bir okumayla youtubeye yüklense dinlenebilir. Arkada da güzel bir fon müziği. Aynı bu şekilde hoş pasajlar olarak. 🤔🙂

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Madem ifşa ettiniz beyefendinin yüreğinden öpüyorum. Böyle zarif düşünceli bir dedem vardı fakat günlük tutmadığı için okurken imrendim. Torunu yaşındayım iltifatlarımı iletiniz.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Tek kelimeyle ‘bayıldım’ bu satırlara! Her sabah bu günlükleri okuma sevinciyle uyanmak ne büyük şans! Böyle değerli bir meziyet daha çok kişiye ulaşmalı❤️

Anonim
Anonim
1 yıl önce

dedeyi tanımak istedim. mükemmel bir yazım dili, o naziklik ve duygularını bu denli güzel yansıtması.. hayattaysa allah güzel ömür versin.