Eurovision

Ülen 2009 Eurovision finalini izlemek için kuzenimin kına gecesine gidip evlerinde oturup aşağı oynamaya inmemiş insanım ben. Sonra pişman olmuştum Hadise’nin sesi yetmediği için. Bayağı da sövmüştüm final öncesi niye Moskova’da konser verdi işte sesi kısıldı diye. Böyle bi anı.

Ben olsam 4. falan seçmezdim iyi bile 4. olmuştuk o sene. Rezalet bir performans ama şarkıyı seviyom.

Şarkıyı TRT’de ilk yayınladıkları gün eyvaaah kesin birinciyiz demiştim. Böyle bi düşüş olamaz yahu. Hala kızıyorum Hadise’ye. Ah be ah Hadise ablam.

Stüdyo kayıt ve grand final performance farkını aşağı bıraktığım linklerden dinleyerek keşfedebilir, siz de benimle birlikte kızıp sövebilir ve pişmanlık yaşayabilirsiniz. Tşkler.

Stüdyo kayıt:

Grand Final Performance:

Bu arada Sinan Akçıl’ın da en iyi bestesi diyebilirim Düm Tek Tek için. Şaşıranlar olabilir. Evet, Sinan Akçıl’ın bestesi…

Hele bir sonraki sene… Yani 2010.. yine aynı zamanlar işte kuzenlerle toplanmışız. Bu sefer kimsenin düğünü yok. Çekirdekler elimizde. Kolalar baş ucumuzda geğire geğire Eurovision izliyoruz. İnanılmaz heyecanlıyız. Bir Kadın Çizeceksin’i söyleyen adamlar finalde lannnn diyoruz

Adeta patlıycaz heyecandan. Abooo sıra geldi bizimkilere. Sahne yıkkkkılıyooo! Ferman Akgül.. Tizlere muhteşem çıkıyor.. bir tane detone olmaz mı? Yok abi yok. Kesin birinciyiz bu sefer. Allahıma kitabıma basarım diyorum o memleketi birinci olmazsak falan.

Halbuki nereye basıyorum 13 yaşındayım daha aq. Anam babam gelmeden nereye gidiyorum falan. Neyse. Abi bizimkiler çıldırdı o sahne ışıkları falan lannnnn kanepenin üstünde zıplıyorum. Performansın cillopluğu beni benden alıyor falan. Bu arada o performans:

Zaten ezberlemişiz şarkıyı yarım yamalak ingilizcemizle çoktan. Seyirci coşuyor ben kendimi seyircilerin arasında gibi hissediyorum. Şarkı bitiyo salon alkış kıyamet. Kuzenlerle birbirimize sarılıyoz olum oldu lannnnn diye.

Aklımızda yarışma bitene dek Ferman Akgül’ün kamera kendisine zoom yapınca kameraya gözleriyle oynayışı sonra seyirciye dönüşü falan var. Üff diyoz abi aşırı profesyonel cart curt.

Bi yandan robot kıza gıccık oluyoz o nabıyo la öyle falan diye. Sahne dans alışkanlığımıza uymuyo çünkü Sertab ve Hadise’den sonra. Bi değişik geliyo. Yıllar sonra arkadaki robot kadının Madonna’nın koreografı olduğunu öğreniyor ve yıkılıyorum, utançtan yerle bir oluyorum adeta.

Neyse sonra puanlamaya geliyoruz. Heyecandan kıçımızdan soluyoruz adeta. Bütün nefesler tutulmuş. Can Azerbaycan, kardeş Türkiye her zamanki gibi 12p falan. Sonra bi bakıyoruz Almanya birinci… işte yıkıldığımız an..

Ben bu yıkılışı Elif öldüğünde Polat Alemdar’ın gözbebeklerinde görmüştüm en son öyle bi yıkılış yani. Ulannn diyorum ne lan bu şarkı. Odaklanmamışım çünkü bizimkilere focusuz hepimiz. Hatun sahneye çıkıyo bi daha söylüyo şarkıyı. Orda ikinci kez yıkılıyoruz.

Hatunun söylediği şarkı bi boka benzese.. sahne performansı desen eksi beş.. emekli öğretmen elbisesiyle çıkmış sahneye hatun. Allah da diyorum bürokrasinin bin belasını versin. O an AB’den nefret etmeye başlıyorum.

Saçını yıkamadan gelmis ammkkkkk diyorum kendi kendime. İşte o sikimsonik performans:

Detoneler, sürtoneler.. Ağlıyorum, ağlıyorum.. Ümmet-i Muhammed’in nuru için nolur bu şaka olsun Allahım diye yalvarıyorum evin içinde.. Ama nafile.. Ekrana tükürüp kanalı değiştiriyom akabinde.

Bu arada hatun çarpık bacaklı mı yoksa söylerken çişi mi vardı anlamadım. Hep bi bacak çarpıklaştırma. İşicek sanmıştım. Neyse devamke.

Bir sonraki sene anlamsızca yollıycak adam bulamayıp Yüksek Sadakat’i Eurovision’a yolluyoruz. Acaba diyom Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer’i mi söylicekler. Ergenlik travmamız o şarkı. Bi ara herkesin dilindeydi. Her barda kesssin her grup bir kere söylerdi falan.

Fazla heyecanımız yok.. Bir Lordi olamazlar falan diyoruz. Ee yarı dinale çıkmışız üf lan bu da bişi lan diyip heyecanlanıyoruz. Oturup yarı finali izlemeye başlıyoruz akabinde bizim kuzenlerle.

Dinliyoz ama şarkı nasıl sikko bir şrkı Allahım kusacaz. Ama naparsın milliyetçilik böyle bişi işte. İyi lan iyi olur işte diyip kendimizi teselli ediyoz falan. Dinledikçe iyi gibi geliyo.

Kıyafetleri gördükçe nasıl gözüm kanıyo ama Allahım diyorum hangi Türk düşmanı modacı, hangi kör stilist tasarladı bunu.. İçime ağlıyorum adeta. Neyse bi yandan tizlere çıkış iyi oo iyi yaptı falan diyoz.

Şarkı bi türlü patlamıyo. Bize gına geliyo bi süre sonra. Yine de dinlemeye devam. Hala umudumuz var çünkü, gözümüz yaşlı. Manga’nın intikamının alınması lazım yani öyle bakıyoruz olaya ama bu grup intikamı bırak 1p bile alamaz falan diyoz içten içe.

Şarkının ikinci kısmında darbuka ve kemanlarla karıştırılmış Türk ezgileri duyuyoruz. Biraz uyumsuz gibi geliyo ama sevmeye başlıyoruz. Şarkı sözlerini az buçuk ingilizce öğrenmiş çocuklar bile ezberler. Öyle rezalet bi şarkı. İnsan komplike bir şeyler bekliyo, googlelamak istiyo.

En son o ortadaki top dönüyooo kadın kuş gibi içinden çıkıyoooo. Bitti şarkı.. ee patlamadı bu… ağlıcaz.. birbirimize tutunuyoz kuzenlerle. Salon alkış kıyamet ama işte ağlama demenin ne faydası var? Akıbeti biliyoz.

Puanlamaya geliyoruz veee güzel Türkiyem, canım ülkem finale çıkamıyor… Biliyoduk zaten diyoruz ama bir yandan da yediremiyoruz kendimize bu olayı. Ekranı kapatıp son durak filmini falan açıyoz. Moraller bitikke..

İşte o yıkık performans:

Belki üstümüzden Eurovision geçer..

Neyse.. yıl 2012. Büyümüşüz, liseli olmuşuz artık ama Eurovision sevici arkadaşlarımızı da bulmuşuz heyecanla mayıs ayını bekliyoz falan. Bi açıklandı isim. Can Bonomo. Lannnn acaba hangi şarkı falan derken şarkı kopup geliyo: Love Me Back

Hadi bakalımmm hemen ezberlemek şazım deyip oturuyoz açıp açıp dinliyoz tenefüslerde cartta curtta. Ezberliyoz bi şekil. İngilizce biraz daha gelişmiş tabi.

Şarkının patlamasını bekliyoz ama Allah kahretsin ki bu şarkı da patlamıyo. Şarkı tam Beyoğlu ezgileriyle dolu. İstanbul beyefendileriiiiiii… Haddi bakalımmm deyip köşemize çekiliyoz ve o kutlu günün, Grand Final gününün gelmesini bekliyoz.

Gayet güzell Türk ezgileri var dımmmm dırırım. Bir de kardeş ülkedeyiz, ikinci evimiz Azerbaycan’dayız. Heyecanımız yüksek tabii ama kardeş evinde olmanın rahatlığı da var bir yandan.

Simsiyak adamlar çıkıyo sahneye. Aaa bunu beklemiyoduk. Deniz konulu bişi bekliyoduk şarkıdan dolayı evet ama yine de ne bilim işte. Bu sefer evimde anam babamlayım. Kuzenler yok. Ekrana tüküremiyoz tabii. Sıkıntı büyük. Pederin gözü üzerimizde. Dinliyoz melül melül.

Fişekler parıldıyo falan beğeniyoz sahne konseptini. Can Bonomo’nun mütevazi davranışlarını takdir ediyoruz. Kendi etrafında dönüyo aaa deli ya düşcek şimdi söyleyemicek şarkıyı falan diyoz. Adam semazen olmuştur prova yapa yapa. Bunu düşünemiyoz, deli biziz aslında neyse.

Rapparapamm şarkıya giriyor. Tertemiz bir ingilizce. Gözleri parıldıyor. Heyecanı yüksek. Biz de daha çok heyecanlanıyoruz bunu görünce. Bi yandan şarkıyı söylüyom. Babam kescek ama beni duyamıyo çünkü sjfjfj bakışları fark ediyor ve sesimi kısıyorum azcık

Yarasa abilerin naptığını hala anlayamıyoruz. Neyse diyoz vardır bi bildikleri. Pes kısım geliyor şarkıda. Pesten tize geçişi çok sürreal yapıyor Can Bonomo. Ben başkası söyledi sanmıştım orda. She’s searchin for your baaaaay derken ses ciğerden geliyo Allam diyom nays bişi gelio

Nakarat giriyor lan bi bakıyom yarasa abiler ankara havası oynuyor. Beni bi gülme alıyo bi yandan ben de oynuyom sjdjdjdj babam alkışlıyo annemin yine her zamanki gibi başı bacağı ağrıo sallamıyo bizi falan

Nanınanınanınanınaaa derken abiler horon pozisyonuna geçiyor, yerime oturuyorum horon tepcekler sanıyorum ama yok canım o kadar da değil. Bu arada Can Bonomo, şarkıyı tertemiz okumaya devam ediyor. Mikrofonu ağzına yapıştırmıyor Hadise gibi. Ses güçlü çünkü. İyi bakılmış sese.

Bağlama giriyor pes kısım geliyor. Can Bonomo robota dönüşüyor. Adeta korsan geminin kör kaptanı oluyor eyvaaah sesiyle nasılll oynuyor. Hayran olmuştum gerçekten.

Ooo bizim yarasa abiler o sıra gemi olmuş. Vaaaay falan diyoruz. Güzeel, yaratıcı gayet. Şarkının bu ikinci kısmında şarkı gerilimini arttırmak için enstrümanların sesini mi yükseltmişleer, eksta enstrüman mı eklemişler anlayamadım ama havası değişiyor şarkının.

Ve işte o an.. tüylerimizi diken diken eden Can Bonomo’nun “Haydeeeeee!” diye bağırışı.. Arkada fişekler ateşler patlıyor. Mübarek bizde bir gerilim bir heyecan çıldırıyoruz. Salon zaten kopuyo alkış kıyametttt.

Keman solosu ön plana çıkıyor Allah kim tutar bizi.. bırakınnnn oynayacam ulannn! Şarkının sonunda da abiler geminin güvertesi oluveriyor. Bir kaptan selamı ve tamammmm.. Ah be olurrrr diyorum. Gelir bu performansla birincilik be baboşkeeee.

Performansın sonunda Can Bonomo’nun önce “Sağ ol Baku!” sonra “Thank you Europe!” deyişi de göğsümüzü kabartan bir kardeşlik selamı olmuştu. Duygulanmıştık.

Oylamaya geldik. Nefesler tutuldu. Annem yattığı yerden doğruldu. Yine de merak ediyor kadıncağız. Kazansak fişek patlatıcaz evin içinde babamla. Haberi yok garibanın djfjfjf oylar verildi her şey bittiiiii 7. olduğumuzu öğrendik..

Allahım bizim bu yüzümüz ne zaman gülecek ya Rabbim?????????? Gözlerimiz doldu.. Psikopat Loreen diye bi karı allahım o tipi neyi neydi onun halka filmini izliyorum sandım. O birinci olmuştu. Eyvallah şarkıyı çok iyi okudu. Bi de rekor kırdı 372 puanla.

O sırada beynimde Müslüm Baba çalıyo tabi “canımdan can iste, ömrümden ömüüür” diyor. Baboşumla birbirimize baktık. Tüh yazık ettiler çocuğa dedi. He ya üfff oldum ben de böyle. Hayır amk rusya nineleri bile ikinci olurken biz nası 7. oluruz ya??

Rekora bak rekora.. 372 puan.. Allah olmak istiyosa toplanak Loreen’e Allah diyek.. ya da Rusya gibi nene gönderek biz de.. Taksim Dayı olur ne biliyim, dünyada yönetim J.F. Kennedy abi olur, Sivassporlu amca olur..

Neyse dedik. Yüce Rabbim’in bir bildiği vardır dedik. Seneye Vira Bismillah dedik. Lan bi haber çıktı.. Türkiye artık Eurovision’a katılmayacak..

İşte hayallerimi yıkan en büyük şey.. bu haberi duyana dek listenin başında Yüksek Sadakat vardı.. hayallerimi, umutlarımı, eurovisionerlığımı elimden aldınız.. çocukluk anılarımı yerle bir ettiniz, sanatımı parçaladınız be..

Love me back Eurovision.. o günden beri küsüz seninle.. bir daha katılmazsak Can Bonomo, Eurovision’da Türkiye’yi temsil eden son şarkıcı olacak.. böyle giderse de öyle olacak gibi görünüyor.. heyecanlarımız mezarlara gömüldü o günden beri.. dirileceği günü bekliyor

İşte şimdi ağlıycam. Kapattt.

Bu arada o muhteşem ötesi performans:

Güncelleme: 6 Şubat 2020 — 05:28
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments