Geçmiş ve Şimdi

Bazen terapist, geçmişi ne zaman kurcalayıp şimdiki zamana ne zaman odaklanacağını kestirmekte zorlanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, danışanın geçmiş olayları ebeveynini suçlamayı sürdürerek onları onurlandırmamak için bir bahane olarak kullanıp kullanmadığıdır —şöyle yaptılar, böyle yaptılar diye şikayet ederek onlara yukarıdan bakmayı kendine hak olarak görebilir.

Geçmiş olayları hatırlamak danışanın bir kilitlenmeyi anlamasına yardımcı olacaksa geçmişe dönmek doğru olabilir ama değişmesi ve ebeveynini kabul etmesi gereken taraf onların çocuğu olan danışandır, ebeveyn değil. Örneğin, eğer danışanın babası evlatlıksa ve sürekli ebeveynine doğru çekiliyorsa, kendi oğlu “babam gerçek bir baba olamadı” düşüncesinde olabilir.

Ancak terapist bu bakış açısını desteklemez. Doğrusu bunun tam tersidir: Baba kendi ebeveyninin yaptığını yapmamıştır, kendi çocuğunu vermemiştir ve bu belli bir güce sahip olduğunu gösterir. Babasının gücünü görüp takdir etmesini sağlamak için oğla, “Beni vermediğin için teşekkür ederim” cümlesi önerilmelidir.

Önemli bir başka nokta da, çocuğun aile sırlarına ilişkin olarak köken ailesi hakkında neleri bilmesi, neleri bilmemesinin kendisi için daha yararlı olduğudur. Ebeveynde suçluluk duygusu yaratan bir olay gibi çocuğun üstüne vazife olmayan bazı sırların sır olarak kalması, buna karşılık unutulmuş bir kardeş gibi çocuğun bilmesinde yarar olan bazı sırların da ortaya çıkması gerekir.

Genel olarak, geçmişe bakmak ancak danışanın ana babasına daha fazla sevgi ve anlayışla yaklaşmasını ve güncel yaşamının sorumluluğunu almasını sağlayacaksa anlamlıdır. Bazı kişiler şu anki yaşamlarının sorumluluğunu alma isteksizliklerine bahane bulmak için geçmişi kurcalarlar.

Terapist, danışanın yaşamını değiştirmesine yardım etmek istiyorsa buna izin vermemelidir. Geçmişe, danışanın enerjisi tamamen bugüne dönebilsin diye yarım kalan bir şeyi tamamlama niyetiyle gidilmelidir. Dolayısıyla hem şimdide dolu dolu yaşamaya hem de geçmişteki hangi olayların bizi şu anı doya doya yaşamaktan alıkoyduğunu anlamaya ihtiyacımız vardır.

Güncelleme: 10 Ocak 2020 — 19:02
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments