Grup Zakkum

Özelden çok soruldu, küçücük bir flood yapayım madem. Şu an arabesk-pop grubu olsa da, Zakkum (eski adıyla Raindog) bir zamanlar Brit ve Glam Rock yapan, Ankara’nın en iyi repertuar grubuydu. Ülkede her şeyin vasatlaşıp, sıradanlaşmasının örneği gibiler. O zamanlardan bir kayıt.

Solistleri Yusuf, Ankara’nın Brian Molko’suydu. Repertuarları çok genişti. Radiohead, Suede, Queen, Bowie, The Smiths, Placebo, Depeche Mode, Pulp, S. Pumpkins, The Pale… Güven abi @rokerr daha iyi bilir ama o dönem bu grupları iyi coverlayan çok grup yoktu, sanırım hala yok.

Şarkıları orjinali gibi değil, kendi tarzlarıyla çalarlardı. Sahne şovları ile glam rock’ın hakkını kesinlikle verirlerdi. Yusuf, makyajı, otrişi, feminen tavırları, sürekli dinleyiciler ile uğraşması ile sahnede Molko (Bowie)-Huysuz Virjin karışımı bir tipti ve çok eğlendirirdi.

Raindog’u seven çok sever, sevmeyen nefret ederdi, arası gerçekten yoktu. 8 yıllık bar performanslarından sonra, 2007’deki ilk albümlerini de çok sevmiştik. Özellikle Ah Çikolata o dönem çok farklı bir klipti. Ses çok iyi değil ama şu coverı da severdim;

Aynı albümdeki Hipokondriyak da Türkiye’de pek olmayan bir sounda sahipti. Hala arada dinlerim o albümü. Albümdeki RNDG introsu da Raindog’a bir veda gibiydi zaten. İlk albümden sonra distortion gitar gitti ama ‘ün ve para’ geldi.

Güncelleme: 7 Şubat 2020 — 00:15
avatar
  Abone ol  
Bildir