Güneş balçığa batar ayeti

Buraya flood bırakıyorum., Yorumlu, yorumsuz RT ederek yayıp, destek olabilirsiniz. Konu: güneş kehf suresi 86. Ayete göre güneş balçığamı batıyor?

İDDİA: Kehf 86. ayette güneşin balçığa batacağı yazıyor. Güneş hiç balçığa batarmıymış? Bu durum nasıl izah edilebilir?

İZAH: İlgili ayet şudur:

Sonunda güneşin battığı yere ulaşınca onu, kara balçıklı bir suda batıyor gördü. Orada bir millete rastladı. “Zülkarneyn! Onlara azap da edebilirsin, iyi muamelede de bulunabilirsin” dedik. (Kehf, 18/86)

Öncelikle ayette tam bir çarpıtma var, çarpıtmak zaten çoğu ateistin malesef mesleğidir. Ayette sanki ALLAH azza ve celle’nin güneşin balçığa battığını anlatıyormuş gibi göstermeye çalışıyorlar. Dedim ya, çarpıtmak çoğu ateistin mesleği olmuş diye.

ALLAH azza ve celle, ayete Hz. Zulkarneyn (a.s)’nin gözünden anlatır. Yani bu ayette geçen duygular, Zulkarneyn (a.s)’ne aittir.

Ayette ise şunu belirtir;

“Sonunda güneşin battığı yere ulaşınca”

Yani Zulkarneyn güneşin tam batış anını gördüğü anı anlatıyor. Devam edelim;

“onu, kara balçıklı bir suda batıyor gördü.”

Devamında ki cümledede onun kara balçıklı bir suda battığını gördü. Taktir edersiniz ki, güneş akşam vakti batar. Ve battığı zamanda suyu siyah bir renk tonunda görürsün. Ben ciddi ciddi bu ayetin suya siyah dediğini söyleyen ateiste bile rastladım.

Su elbette siyah değildir, ama güneşin batımında karanlığın bastırmasıyla su siyah olarak görünür. Dolayısıyla, Zülkarneyn (a.s)’ninde suyu gün batımında siyah görmesi gayet mamtıklıdır. Bu duruma isyan eden ateistleri muhattap almaya bile gerek yok.

Balçık meselesine gelince, “suyun balçığa batması” olayıda Zulkarneyn (a.s)’nin tabiri yerinde ise içine “teşbih” katarak yaptığı yorumlamasıdır. Yani güneşin battığı andaki suyun siyah halini balçıklı suya benzetmiştir. Güneş batımında uzaktan suyun içine batıyormuş. gibi göründüğü için ve Zülkarneyn (a.s) suyun görünümünü balçıklı suya benzettiği için güneşin balçığa battığı yorumunda bulunmuştur.

İma taberi (rh. a) bu ayetin tefsirinde, şunları belirtmiştir;

“Âyet-i Kerimede, Zülkarneyn´in, güneşin kara balçıklı bir gözeye battığını gördüğü zikredilmektedir.

Âyet-i Kerime, güneşin gerçekten bir şeye battığını değil, Zülkarneyn´in, güneşi batarken görme şeklini tasvir etmektedir. Bir insan deniz kenarında durup güneşin batışını seyrettiğinde onu, denizin içine batıyormuş gibi görür. İşte Zülkarneyn´in durumu da bunun gibidir.”

Özellikle bu tefsirin;

“Âyet-i Kerime, güneşin gerçekten bir şeye battığını değil, Zülkarneyn´in, güneşi batarken görme şeklini tasvir etmektedir.”

Bu kısmı bile ateistlere cevap vermek için yeterlidir. Yani Zulkarneyn (a.s)’nin güneşin batışını yorumlarken hissettiklerini ve düşüncelerini aktaran bu ayeti alıp “baksanıza ALLAH güneşin suya batacağını söylüyoooorrrrr!

Güneş hiç suyun içine batarmıymış canımmmmmmm!” Diyip sonra da, ben sorguluyorum edebiyatı yapması son derece komiktir. Ve bu iddiayı hala ateistlerin bazılarının bu konuyu gündem olarak tutmaya çalışması, onların ne kadar sorguladığını (!) ortaya çıkarıyor.

 

Güncelleme: 26 Kasım 2019 — 04:51
avatar
  Abone ol  
Bildir