Hakan Zafer

YAYINDA, ÜZERİNE KONUŞTUĞUMUZ SORULAR:

 -Neden Ramazan programı yapmadınız?

-Sakız sorusu neyi gösteriyor?

-Hristiyan tanıdıklarım şöyle diyorlar: “Sizin ibadetleriniz (namaz, oruç vs.) ile Allah sizi zorbalıkla kendine bağlamaya çalışıyor. Biz ise Tanrının bizi sevdiğini bildiğimiz için kendi hür irademizle ibadet ediyoruz. İbadet etmesek de Tanrı bizi yine de seviyor” diyorlar. Bu konu hakkında ne dersiniz?

-Ramazan davulu hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Hocam sizce TR de imama uyulur mu? Genellikle çoğu imamın arkasında değil de camide olmasına rağmen ferdi kılıyor. Sizce nasıl olur veya olunmalıdır?

-Fitreyi ne zaman vermeliyim?

-Kadir gecesi tespiti

-Tüp bebek işlemlerinde donör kullanmak

-Hamile oruç tutar mı?

-Hapishanede ilaç kullandırmayanların hükmü nedir?

-“Kişi arkadaşının dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (Ebu Davud, Edeb 19; Tirmizi, Zühd 45) hadisini, Müslüman olmayan birine, karşı tarafı rencide etmeyecek şekilde nasıl anlatabiliriz?

-Ramazanın sonunda herkes bayrama ulaşır mı? Bayrama kimler ulaşır? Bayrama ulaşmak için ne yapmalıyız? Akşamları çok uykum geliyor teravih kılamadan yatağa düşüyorum öğrenciyim. Ramazan’da gece ibadetleri ne kadar önemli?

-Daha önce sorulmuştu ama lütfen hatırlatın. Temkinli ve temkinsiz iftar ve sahur vakitlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Hangisi esas olmalıdır. Doğru olanı kaynaklarıyla belirtmeniz mümkün mü? Bu farkları ve nedenlerini İlk kez oruç tutacak olan arkadaşlarımıza kendi aklıma da yatırıp açıklamak istiyorum. Çünkü nette farklı saatlere şaşırmış durumdalar.

-Sabah namazını imsak vakti girdiğinde kılabilir miyiz yoksa bir miktar beklemek mi gerekir? Şimdiden teşekkürler.

-Ramazan’da en güzel ibadet nedir? Allah hangi ibadetten daha çok hoşlanır? Teravih kendi başımıza evde kılarken bilmemiz gerekenler nelerdir? Şu soruyu sormak istemiyorum ama Türkiye’de camide teravih namazına gidilir mi? Gerçekten sıkıldım gitmek istemiyorum fetva çıksa Cuma’ya da gitmeyeceğim.

-Allah’ın yardımı ne zaman ?

-Hapishanede psikolojik durumu bozulan biri manevi yönden sıra dışı haller yaşadığını söylüyorsa tavrımız nasıl olmalı?

https://www.youtube.com/watch?v=vbvyspvXvD4

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:43
avatar
  Abone ol  
Bildir