Hindenburg Zeppelin Faciası

ABD’de gerçekleşen ve modern havacılığın başlangıcına sebep olan zeplinin düşüş hikayesi: Hindenburg faciası.

Hindenburg faciası 6 Mayıs 1937’de New Jersey’de gerçekleşen ve tarihin zeplin kazası olarak bilinen bir olaydır. Dünyanın en büyük zeplini olarak kabul edilmiş olan Hindenburg 230 metreydi ve uçuşu Almanya’dan Amerika’ya olacaktı.

Titanik gemisindeki gibi içinde lüks restoranları, yolcu kabinleri bulunduruyordu ve dört tane dizel motor ile çalışmaktaydı. Lakin zeplin tam New Jersey’e ineceği sırada hidrojen tankları patladı ve yanıcı olan hidrojen gazı tepkimeye girip alev aldı.

Yolcuların ve çalışanların hayatını kaybetmesine yol açan bu faciada 36 yolcu yanarak can verdi ve bu kaza o dönemde popüler olan tüm zeplinlerin sonunu getirdi. Ölen insan sayısına bakıldığında ise tarihte facia gibi gözükmese de “facia” diye adlandırıldı.

Bunun en önemli sebebi o dönemde zeplinlerin oldukça popüler olması lakin bir tek Hindenburg gibi bir zeplinin kıtalar arası yolculuk yapabilmesiydi ve herkes ilgisini bu zepline ve yapacağı yolculuğa yönelmişti. Yanarak son bulması insanlarda büyük şok etkisi yarattı.

Güncelleme: 10 Ocak 2020 — 19:32
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments