İrade Gücü

Aynı potansiyele sahip iki insandan birinin başarılı, birinin de başarısız olmasının tabii ki tek bir sebebi yok ama bütün sebeplerin en önemlisi ve belki de hepsini kuşatan sebep; irade eksikliğidir. Zeki, akıllı ama başarısız olan, istediği sonuçları alamayan insanların en büyük problemi irade eksikliğidir. Bu aslında manevi anlamda da böyledir.

Hedefe ulaşabilmemiz için yapmamız gereken potansiyelimizi mevcut olan, içimizde var olan potansiyelimize örgütleyebilmek… Kim potansiyelini örgütleyebilirse bu örgütlemeyi sağlayamayanların üzerine geçer. Herkeste potansiyel, yetenek var. Ama bu potansiyeli

örgütleyebilenler başarılı olur. İradeniz yoksa potansiyel durgunlaşır, paslanır ve çürür. Kendisine inanmayan, güvenmeyen ve bunun için de iradesini kullanmayan bir insan geçici heveslerin, yanlış arzuların girdabına kapılıp potansiyelini tahrip etmeye başlar.

Başarı için temel şartlar; birinci sırada çok yetenekli olmak, ikinci sırada çok sevmek ve üçüncü sırada da çok çalışmak gerekiyor.

Fakat sadece yetenekli olmamız bizi bir müddet ilgi çekici yapar. Ama esas önem verilen bir tohumun meyve olabilecek gücü göstermesidir. Meyveye dönüşmeyen tohum ilgiyi kaybeder. Sadece ikinci özelliğe sahip olan insana saygıyla bakarız. Ama bir işi sadece sevmenin dikkat çekeceği tek yönü durgunluğudur. Sevgi duymadan çalışma daha çok sırf maddi kaygılarla söz konusu olabilir. Ve böylesine bir çalışma herkesi ilgilendirebilecek kalıcı çalışma elde edemez. Olağanüstü bir yetenekten yoksun sevgi ve çalışmanın birlikteliği ise uğraşılan konunun evrensel sınırlara ulaşmasına yetmez. Bunlarla birlikte yalnız çalışma sonuçları kısıtlı da olsa tek başına bir mesafe kat etme gücüne sahiptir. Ve bu 3 özellik arasında diğerlerini belirleyen çalışmadır.

Malzememiz ne kadar kaliteli ve bol olursa olsun ateş yoksa yemeği pişiremezsiniz. Bu ateşe sahip olamadığınızda her şeyi soğuk ve çiğ yemek zorunda kalırsınız. Mecbursunuzdur çiğ yemeye, bununla yetinirsiniz. Ama yetinmeseniz bile bu yemeği sunduğunuz insanlar bunu reddedecektir. Sahip olduklarınız bir anlam ifade etmiyor. İdeal var, hayal var, istek var, çalışma yok. Çalışmak bir ateştir.

Güzel olan en yetenekli olduğunuz bir konuda o konuyu çok severek çok çalışmak… Böyle bir durumda yalnız kendinizle ilgili değil, hepimizle ilgili sonuçlar elde edebilirsiniz. Dünya çapında olursunuz. Bulunduğunuz ülke, sınırlar kalmaz. Dünyada o işi en iyi yapan, ilk akla gelen siz olursunuz.

Hayat sahası olarak en yetenekli olduğunuz yönünüzü seçmeniz sizin için hayat kolaylığı ve büyük bir başarı fırsatı sağlayacaktır.

İrade; mekanik bir araç parçaları birleştirip kuracağınız bir mekanizma değildir. Onu bir yerden alıp kullanmanız mümkün olmaz. O kendinize duyduğunuz inançtır. Elinizde olanlarla, elinizden geleni yapma gücüdür. Bunu belirleyen de düşüncelerimizdir. Düşüncelerinizi değiştirmedikçe iradeniz harekete geçmeyecektir. İrade dediğimiz güç aslında düşüncelerimizin gücüdür.

Öyleyse şimdi düşüncelerimizi gözden geçirelim ve başarabileceğimize dair tertemiz bir inanç elde edelim. Unutmayın ki, düşüncelerinizde başarılmamış hiçbir iş, girişim sırasında da başarılamaz.

Düşünceniz ne ise elde edeceğiniz de odur…

“Başkalarına karşı zafer kazanan kuvvetlidir, kendi nefsine karşı zafer kazanan ise kudretlidir”

‘Lao Tzu’

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:43
avatar
  Abone ol  
Bildir