Irkçılık nedir? İslam bu konuda ne söyler?

Irkçılık kavramı en genel tanımıyla bir ırkın kendinde olan sosyal, ekonomik, kültürel, tarihi farklılıklara bakarak diğer ırkları veya milletleri kendinden aşağı görmesi ve bunu fiili olarak ifade etmesidir.

İnsanlığın başından beri her dönemde insanın kibrinin ve egosunun nerelere varabileceğinin en net örneklerinden biridir ırkçılık ve ona dayanarak işlenen insanlık suçları.

Irkçılık felsefeciler tarafından da fikri ve bilimsel yollarla ispatlanmaya çalışılmış olsa da çoğunlukla politik meselelerle daha kolay şekilde hız kazandı.

1789 Fransız İhtilalinin tüm dünyaya yaydığı milliyetçi akımlar da bu fikre en büyük dayanak olma işlevi gördü, sonrasında milliyetler teker teker dünyanın her yanına ulaşabildiğiniz ülkelere tel sınırlar çekerek kendi milletini koruma altına aldı.

Peki birçok insanlık suçuna dayanak olan ırkçılık tarih boyunca dünyaya bir fayda verdi mi? Bizce hayır. En büyük soykırımlar, sömürgeleştirme faaliyetleri, işgal ve haksızlıklar temelde bu fikir yürütülerek yapıldı.

Yani ırksal/kavimsel üstünlükler veya aşağılıklar düşünülerek bu durumlara girişildi. Elhasıl, Hepimizin bildiği bu sorunu nasıl çözebiliriz ? Biz de zulüm mü edelim yoksa bunu kökten değiştirecek bir fikre mi sahip olalım?

Rabbimiz ayetinde şöyle buyurmuştur: “Ey insanlar, gerçekten Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle (kolaylıkla) tanışmanız (ve farklı yetenek ve faziletlerinizden yararlanmanız) için sizi (değişik) kavimler ve kabileler (şeklinde) kıldık.

Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün (kerim ve değerli) sayılanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca (kötülüklerden sakınma, iyilikte yarışma konusunda) en ileride olanlarınızdır.” (49:13)

İşte bu ayet bizlerin kavim kavim ayrılamamızın asıl hikmetini böylece anlatıyor ve bu düstura göre milletlerarası ilişkilerin olması gerektiğini bize söylüyor.

Ve yine Peygamberimiz yaptığı Veda hutbesinde en önemli meselelerden biri olarak Arabın aceme, acemin de Araba üstünlüğü olmadığının, asıl üstünlüğün yalnızca ‘takvada’ olduğunu buyuruyor;  geleceğe dair önemli bir tembih veriyordu.

Ve şunu da söyleyelim ki milletini sevmek çok normaldir. Onlarla aynı soydan geldiğin için akrabana değer vermek ne kadar normalse milletine sevgi beslemek de normaldir. Fakat sorun milletini sevmeyi diğer milletlerden nefret etme ve aşağı görme olarak anlamaktadır.

Üstünlüğümüzün yalnızca ‘iyilikte ve kötülükten sakınmakta’ olan seviyemizle olduğunu, bazen öfkeyle kabaran nefsimize hatırlatmalıyız.

Güncelleme: 9 Aralık 2020 — 22:14
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments