John Lennon Kimdir?

John Lennon Kimdir?

Efsane müzisyen John Lennon adını belki daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak Beatles deyince pek çok kişi kesinlikle bu ismi hatırlayacaktır. Beatles grubunun kurucusu olan John Lennon 1940 yılında İngiltere’nin Liverpool şehrinde doğdu. Ufak yaşta piyano derslere almaya başladı. Ancak bir süre sonra piyanonun kendisi için doğru enstrüman olmadığını anladı.

1960’lı yılların sonlarında Avrupa’da ortaya çıkmaya başlayan rock müzik akımı John Lennon’ı cezbetmeye başladı. Dönemin ünlü sanatçılarının müziklerinde kullandıkları gitar tınıları onun bestelerinde de etkili oldu. Bir süre sonra Paul McCartney ve George Harrison’la tanışarak Beatles grubunun da temellerini bu sayede atmış oldu. Kısa bir süre sonra davulcu Ringo Star’ın da katılımıyla Beatles grubu adıyla müzik yapmaya başladılar.

Beatles yaptığı müzikle kısa süre içinde Amerika’dan Japonya’ya kadar milyonlarca insan tarafından sevilen bir grup haline geldi. Takım elbise ile sahneye çıkan 20’li yaşlarındaki bu dört genç, özellikle genç kızlar tarafından hayranlık duyulan müzisyenler haline geldiler. Elbette bu durum Beatles üyeleri üzerinde zaman zaman kötü bir etki de bırakıyordu. Şöhretin de vermiş olduğu bu durum grup üyeleri arasında uyuşturucu madde kullanımını da arttırdı. Hatta John Lennon bu konuyla ilgili olarak verdiği bir röportajda tüm şarkılarını aslında uyuşturucuya ithafen yazdığını söylemiştir. Bu durum yavaş yavaş grup üyelerinin kameralar karşısındaki davranışlarını, giyimlerini ve görünüşlerini de etkiledi. İlk zamanlarda gayet yakışıklı ve temiz yüzlü bir imaj sergileyen grup üyeleri birdenbire hapishaneden kaçmış mahkumlar gibi görünmeye başladılar. O dönem pek çok gazete şöhretten ötürü delirdiklerini bile yazdı.

Bu kadar garipliklerle dolu bir şekilde yoluna devam etmeye çalışan Beatles grubu John Lennon’ın gruptan ayrılmasıyla duraklama dönemine girdi. Arkasında onlarca albüm ve yüzlerce güzel şarkı bırakan bir grubun bu noktaya gelmesi hayranları arasında üzüntüye sebep oldu. Ancak Lennon gruptan ayrılmakta kararlıydı. Bunun sebebini ise artık Beatles’ın müziğinin gelebileceği yere gelmiş olmasına bağladı. Kendi yapmak istediği müziğin çok farklı olduğunu söyleyerek hem gruptan bunun içim ayrıldığını hem de bir solo albüm yapmak istediğinin de sinyallerini vermiş oldu.

Lennon, Beatles kurulmadan önce bir kursta eğitmenlik yapıyordu. Henüz 21 yaşında bu kursta tanıştığı Cynthia Lennon ile evlendi. 1 yıl sonra da bir çocukları dünyaya geldi. Beatles devam ettiği süre boyunca Lennon çocuğuna ve eşine yeterli ilgiyi göstermekten de uzaktı. Grup bazen aylar süren dünya turnesine çıkıyordu ve bu durum John Lennon’ın umurunda değildi. Evliliği devam ederken Japon Yoko Ono ile tanıştı. Hemen peşinden evli olduğu eşinden ayrılmak için mahkeme başvurdu. Zaten çalkantılı olan evlilik kolaylıkla son buldu.

John Lennon’ın Yoko Ono ile olan evliliğinden bir erkek çocuğu daha oldu. Bir süre sonra Beatles’tan ve ayrılan Lennon, Yoko Ono ile Amerika’ya taşındı. Artık kendisini çok farklı işlere adıyordu. Dünya görüşü değişmişti. Yaptığı besteler dünya barışı, insanlığın kardeşliği, savaşsız bir dünya üzerine kuruluydu. İşte böyle bir dönemde efsanevi Imagine yani Hayal Et isimli şarkısına bir klip çekti. Klipte eşi Yoko Ono da oynuyordu. Çok sade olan bu klipte boş bir oda da beyaz bir piyano ile John Lennon baş başaydı. Aynı dönemde dönemin en ünlü dergi ve gazetelerine birlikte çıplak pozlar verdiler. John Lennon’ın delirmiş olabileceği düşünülmeye başlanmıştı.

Geride kalan Beatles üyeleri Lennon olmadan Beatles adıyla devam etmenin mantıklı olmayacağını düşünerek grubu tamamen dağıttılar. Bu durum dünyanın dört bir yanındaki Beatles hayranlarını şoke etmişti. Çok üzülenlerin yanında Lennon’a kızanlar da vardı. John Lennon 8 Aralık 1980 tarihinde evinden çıkarken yine her zaman olduğu şekilde evinin önünde biriken insanlara imza dağıtmak ve onlarla fotoğraf çektirmek için durdu. Kendisinin büyük bir hayranı olan Mark David Chapman ile kısa bir söyleşi yaptı ve onun için birkaç hatıra imzaladı. Hatıraları imzalatan Chapman birkaç adım geriye çekilerek kısa bir süre Lennon’ı izledikten sonra ona cebinden çıkardığı silahıyla 4 el ateş etti ve Lennon’ı öldürdü. Yakalanan Chapman bu cinayeti John Lennon’ın Beatles’ın dağılmasına sebep olduğu için yaptığını söyledi. Chapman ömür boyu hapse mahkûm edildi ve 38 yıldır hapishanede.

Güncelleme: 19 Aralık 2019 — 12:31
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments