Kadınlarda Kıl Alma

Kadınlarda koltuk altı kıllarının, bacakların, kolların ve pubik bölgedeki kılların alımı 1900lere kadar yok. Sonra meşhur King C. Gillette 1901de safety razor’ları bulunca işler değişmeye başlıyor.

İlk başta sadece erkekler için üretmeye başladığı jiletlerden daha fazla kar elde edebilmek için nüfusun diğer yarısına yöneliyor yani kadınlara. 1920ye kadar kadınların kıllarını alması o kadar az rastlanan bir şey ki Amerikada bir kadın bacaklarını alırken kendini kesince haberlere konu oluyor.

Tabii bundan sonra tüm bir topluma reklamlar reklamlar aracılığıyla kadınların vücut kıllarından utanması gerektiği, bunun temizlikle hijyenle ilgili olduğu ve elit kadınların kıllarını alan pürüzsüz kadınlar olduğunun algısı devamlı topluma pompalanıyor. Tabii tek amaç kadınlar üzerinden kâr elde etmek ve tüketimi daha da arttırmak.

Uzun lafı kısası, beğenileriniz, istekleriniz vs hepsi sistem tarafından belirlenen ve siz doğduğunuzdan itibaren sizi sürekli biri propaganda ile şekillendiren algılardan ibaret. Tabii burada önemli olan kadın bedeninin yine sistem tarafından bir sermaye pratiği olarak kullanılması. Uzun bir konu ama genel olarak böyle.

Yani bu bir kişisel tercih arkadaşlar. Bir kadının kıllı olması kadar normal bir durum yok. Tüm bu tarihsel süreç içerisinde kadın bedeninin erkek gözü üzerinden devamlı şekillendirilmesi gerçekleşiyor. Kadınlar zaten temelde bu ataerkil algıya karşı.


Düzenlendi | Üstümü başımı yırtcam şimdi sinirden kafamı dağlara taşlara vurcam olm ben kılınızı uzatın diye bir şey söylemiyorum. Bu durumun kişiye bağlı bir seçim olduğunu, sırf bir kadın kıllı diye ayıplanmasının yanlışlığını, toplumsal beğenilerin nasıl şekillendirildiğini söylüyorum.

Güncelleme: 12 Ağustos 2020 — 21:36
Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 yıl önce

1900 lere kadar kıllar alınmıyormuş. 2020 yılındaki biz hemen bu bilgiyle kıllarımızı uzatalım. Toplum baskısı o ya da bu. Kılın olduğu yer her zaman ekstra terler ve koku yapar. Bu durumu nasıl sadece beğenilme olarak lanse edebilirsiniz gerçekten anlayamıyorum

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Abim, canımsın güzel abim bari sen yapma. Kıl kesmek dayatma değil temizliktir, estetiktir, karşındakine saygıdır hürmettir aslan abim.
Ter kokmamaktır, hayvan gibi gezmemektir, öpüşmektir.
Gerçi sen öpüşmek de topluma dayatılmıştır dersin şimdi.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Ek olarak özellikle Rönesans dönemindeki tüysüz insan tasviri de cinsel isteksizlik demekmiş mesela. Yani arzu edilen değil aksine cinsel olarak itici bulunan.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Bence biz toplum olarak bazı şeyleri ayırt etmeyi hala öğrenemedik. Tüy alan kişi de almayan da eleştiriliyor. Biri dayatma yüzünden alıyor diye laf ediliyor, diğeri tüylerini almıyor diye. Öncelikle tüy kesinlikle tercih meselesi. Ben sevmiyorum, çevrem sevmiyor diye değil, benim için koku yapmaya müsait ve göz zevkime hitap etmiyor.

Bunu biri istiyor diye değil, ben sevmiyorum diye tercih ediyorum. Tamamen kişisel tercih meselesi..Cinsellik yaşadığınız veya hayatınızda olan, hayatınızı paylaştığınız her erkek ve kadın da buna saygı duymalı. Dışarıda ki kimsenin ise haddine değil ister uzat, ister kes.

Ancak partnerler bu konuda karşılıklı saygı duymalı. Kadın da erkekte bulunan tüyden hoşlanmayabilir. Karşınızda sizin bundan hoşlanmayışınızı önemseyecek bir erkek varsa, kadında bu özveriyi gösterebilir. Her iki taraf umursamıyor da olabilir. Ama kimse kimseye tek taraflı her iki türlü de bir dayatmada bulunamaz.

Bu tweeti paylaşan kişiye istinaden yazmıyorum. Genel olarak okuduğum yorumlar doğrultusunda kendi fikrim bu yönde. Biz gerçekten ayırt etmeyi öğrenemedik. Hep savunduğumuz şeylerin uç noktasındayız.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Çam ağdası avrupa icadı değil arkadaşlar bizim toplumumuzda kıl hep alınırdı ve siz kabul etmeseniz de bu bir temizlik göstergesi erkeklerin de kadınların da kıllarını alması lazım ne kadar duş da alsan deodorant parfüm de sıksan özellikle koltuk altında kılların varsa Yaz kış farketmez, leş gibi kokarsın

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Kadınlarda hatta erkeklerde tarihin çok eski dönemlerinde kıl alma var. Başlangıç yanlış olmuş. İlk dönemler mesela antik Mısırda bu var ama yönetici kesiminde. Sonraki çağlarda mesela Roma döneminde bunun daha yaygınlaştığı daha alt kesimlere indiği görülüyor.

Hırrıme Kobrake
Hırrıme Kobrake
Reply to  Anonim
1 yıl önce

sdfasdfasdfasd

Last edited 1 yıl önce by Hırrıme Kobrake
Hırrıme Kobrake
Hırrıme Kobrake
1 yıl önce

Vata Heli Bıroz

Hırrıme Kobrake
Hırrıme Kobrake
1 yıl önce

Amının Kılını Alıyor Onlar Sonra Götlerine Sokup A H H A h HAh AH A hHHH Diye İnLiyolar