Kendine Müslüman

doldum yine. bir flood daha gelecek. kendime kızgınım. arkadaşlarım gözümün önünde hayatlarını heba ediyorlar. ben hiçbir şey yapmıyorum onları değiştirmek adına. tam anlamıyla kendine müslümanım. şu bir gerçek ki ben çok değiştim. ben eski sueda değilim.

ve eski suedanın arkadaşları, şu an olduğum benliğimin de arkadaşları. yaşanmışlıkları atamıyoruz. bu ilişkiler devam ediyor. ama bir zamanlar onlara benziyordum. dünyevi sıkıntılardan başka kaygı gütmezdim. şimdi.. şimdi her şey çok farklı benim için. müslümanım.

kendini tek kelimeyle anlat deseler, müslümanım derdim. hayatımı özetleyen yegâne kelime bu. ve ben islam bilincine ancak bu sene vâkıf olabildim. belki hep içimde taşıyordum bu kimliği. fakat kendimi onunla tanımlayamayacak kadar şüphe doluydum.

onların gözünde bir sueda var. sueda, hep müslümandı zaten. sueda neyse şimdi de o. değiştiğimi anlayamadılar. benim müslümanlığım eskiden, çoğunlukla kültüreldi. sueda, dindar bir ailede büyümüştür ve dindardır. bu çok normal. evet, eskiden böyleydi. hayır, şimdi böyle değil.

sueda, 20 yaşında. sueda biliyor ki hayat ancak tanrısal düzen kavrandığı takdirde anlaşılabilir. sueda bunu biliyor ama arkadaşlarına öğretemiyor. çünkü sueda bildiklerini öğretmeyi sadece bir kere denedi, onda da 3 ay uğraştı, yorgun düştü, sinirleri harap oldu. değdi mi? evet.

ama çok yoruldum, arkadaşlar. kendime kızgınım bu yüzden. muhammed’in ümmetinden olduğum için kızgınım. o’na hiç benzemediğim için kızgınım. sabırsız olduğum için kızgınım. üşengeç olduğum için kızgınım. bazen ahsen tv muhabiri olasım geliyor.

anlaşıldığı takdirde can yakan, pişman eden, perişan eden şeyler anlatıyorum. gördüğünüz her şeyi değiştirecek şeyler anlatıyorum. ama dinleyen yok ki zaten. bende de anlatacak güç yok. ben zannediyordum ki benim gördüğüm şeyi göremiyorlar. oysa, bakmıyorlarmış bile.

geçen hafta en yakın arkadaşlarımdan birine satanistlerin ayinlerini anlatıyordum. şeytan adına keçi falan kesiyorlar, sonra kanlarını vücutlarına sürüyorlar, nasıl bir delilik değil mi? dedim. bu ritüelin aynısı islamda da yok mu zaten? tanrı adına kurban etmek falan dedi.

dehşete düştüm. kurban ibadetini satanist ayinlerle aynı kefeye koymuş. sadece kurban kesildiğini biliyor ama bunun neden yapıldığını hiç düşünmemiş, hiç araştırmamış. zaten, din dersleri de böyle değil mi? kurban nasıl kesilir öğretir ama neden kesilir öğretmez.

başkası dese bu kadar şaşırmam ama o benim en iyi arkadaşlarımdan birisi ve ben ona islam hakkında hiçbir şey anlatmamışım. ben dindar bir ailede büyüdüm ve islam’ın ne olduğu hakkında zaten fikrim vardı. islam’ın hak din olduğunu kavramam zor olmadı.

fakat, insanlar, bir şeyi reddediyorlar ama reddettikleri şeyin ne olduğunu bilmiyorlar. daha kötüsü, reddettikleri şeyin ne olduğunu bildiğini zannetmeleri. bu korkunç bir şey. bir daha peygamber gelip size dinin ne olduğunu öğretmeyecek. 1400 sene önce tamamlandı bu süreç.

“Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım, sizin için din olarak İslâmiyet’i beğendim.” Maide/3 SORUMLUSUNUZ. her şeyin farkındasınız. mesajı aldınız ama görüldü attınız. okumadınız. yine de hesabını vereceksiniz.

reddettiğiniz şeyin ne olduğunu öğrenin. size yardım ederim, yeter ki söylediklerime kulak verin. yeter ki merak edin. yeter ki biraz kafanızı çalıştırın. size öğretebilirim. ama ben ahsen tv muhabiri olmayacağım arkadaşlar. siz bana soracaksınız.

İslam’ın hüküm sürdüğü bir coğrafyada yaşadığınız için, diğerlerinden daha da mükellefsiniz. çünkü bunun içindesiniz. bu bir nimetti. dönüp bakmadınız. sözlerimi bitireceğim, ben her zaman buradayım. yine bir İsmet Özel şiiriyle kapatıyorum floodu.

“…Anmaya gücüm yetseydi de konuşsaydım
Diri-gergin kasları konuşsaydım
“Kardeşler! ” deseydim “Kardeşlerim! ”
“Bakın yaklaşıyor yaklaşmakta olan
“Bakın yaklaşıyor yaklaşmakta olan
“Bakın yaklaşıyor…”
Yazık, şairler kadar cesur değilim

Güncelleme: 29 Aralık 2019 — 13:45
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments