Kilo Vermek

Çok faydalı olabileceğini düşündüğüm bir flood geliyor. Konu; 30 kilonun hayattaki etkileri.

İlkokula başladığım ikinci seneden itibaren lakabım ‘tosun paşa’ oldu ve 2019’un sonuna kadar da değişmedi. Belki artık insanlar içinden söylüyordu ama değişmedi…

İlkokulda tombak, yumak ve mahallenin şişman tosun paşasıydım. Aile dostlarımızın, cümle akrabalarımızın şaşmaz ve sekmez eğlencesi Yasin’e takılmak oldu.

Ergenliğin ilk dönemlerinde bu denli alaycılığın ne denli kırıcı olabileceğinin tabii ki farkında bile değildiler. Ama olsun gülüp eğlenmek o an için daha değerliydi onlar için. Ergenliğin hormonsal değişim ve psikolojik dalgalanmalarla geçecek dönemi tam bir yıkıma dönüşmesi

an meselesiydi ki öyle de oldu. Lise çağında artık fiziksel olarak kendiyle barışmak zorunda olan bir oğlan çocuğuydum ve öyle de yaptım. Bu hem en büyük hatamdı hem de bugünkü Yasin olmamın ilk basamaklarındandı.

Fiziksel olarak dezavatajımı lehime çevirerek yani kendimle alay edip kendimi rezil ederek çevremdeki yabancıların dikkatini çekmeyi başarmıştım. İki senelik rezillik döneminden sonra yüklenilmesi zor yüklerle yalnızlığın tadına dibine kadar vardım.

Dışlanmanın ve aforoz edilmenin vermiş olduğu yıkımlardan daha güçlü ve sağlam bir karakterle çıkmış olmamın tek mimarı ailemdir. En büyük hatalar doğru yönlendirmelerle en değerli kazanımlara dönüşebilir, bunu sakın unutmayın.

Sessizliğin tadını alan gürültünün şaşaasına kanmaz artık. Kulakları sağır edecek gürültülerden kendi sesini bile duyamayacağın sessizliğe çekilmek…

Üniversite yılları daha profesyonel yıkımlar ve yıkıcılarla geçti. 😀 Farkındalıkların vermiş olduğu anlayabilme yetisini kazanmıştım artık, küçük üzüntülerin haricinde hayatımda yaprak kımıldamayacak düzeye gelebildim.

Psikolojik ve sosyolojik olarak minik bir özetin ardından benim için değerli olan sevgili kilolarımın fiziksel etkilerinden bahsedeyim biraz. Hiç bitmeyen yaz/kış terlemeleri ve ne kullanırsam kullanayım önleyemediğim iğrenç bir ter kokusu.

Bunun için iletişim içinde olduğum bütün canlılardan ve kendimden özür diliyorum. Hiç bir spor dalında başarılıyı bırakın amatör bile olamamak… Langırt hariç 😀 Çok uzatmamak için detaylandırmıyorum.

Ben liseden sonra hayatımın hiç bir evresinde kilo vermeyi düşünmedim çünkü ben böyle mutluydum ve kendimi yeterince seviyordum. Ama 3 kardeş olarak birbirimizi gaza getirdik ve beraber yaptık, ailem olmasa ben bir hiçim…

3 aylık sıkı bir diyetin ardından arkamda tamı tamına 18kg (totalde 30kg) bıraktım. Peki hayatımda neler değişti? İlk değişen şey kemer oldu 😀 artık bomboş bir gardırobum var. Kardeşimin kıyafetlerini giyiyorum. Kilom oturana dek alışveriş yapmayacağım. Siz de öyle yapın.

Hep kendiyle barışık bir insan olduğum için psikolojik olarak da öz güven olarak da değişen hiç bir şey yok hayatımda. Sadece artık insanların bakışlarını üzerimde hissediyorum ve bu beni gerçekten rahatsız ediyor. Alışkın olmadığım bir ilgi beni rahatsız eder.

(Diyebilirsiniz ki fotoğraf paylaşma o zaman, 116 kiloyken bile instagramımda 150 gönderi vardı 😀 Milletin davranışıyla hareket etmemeyi lisede acı acı öğrendim ben.) Halısaha maçlarımız artık daha keyifli geçiyor. 😀 Çünkü bana bağıran ve ters ters bakanlar yok,

daha esnek daha hareketli ve hızlıyım. En sevindirici haberi veriyorum 😀 terlemiyorum 😀 artık kokmuyorum. Öz güven olarak tek katkısı spor konusunda oldu ve bu yüzden çok mutluyum.

Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulun; kilolarınız, sevimsiz akrabalarınız, asalak arkadaşlarınız, sizi yiyip bitiren takıntılarınız ve ön yargılarınız… Şimdi before/after yapmanın tam zamanı… 😀

Before/After

Güncelleme: 6 Şubat 2020 — 07:18
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments