Kitap Okumak

Türkiye’de vatandaş okumaya devam ediyor ama eskisi gibi değil ve o kadar çok da değil. Kitap okumak da yavaş yavaş yerini internetteki, sosyal medyadaki “hap yazılar”ı okumaya bırakıyor yerini. Flood, makale, köşe yazısı vs okunuyor ama kısa ve ilginç olması cezbediyor esasında.

Hele yeni nesillerin ciddi bir kısmı kitap okumayı direk “boş iş” olarak görüp full dünyalık peşinde. Böyle bir ortamda insanların kitap okumakla sağlıklı bir ilişkisi nasıl kurulabilir diyorum bazen. Aklıma bir fikir düştü bununla ilgili. Muhakkak icra eden de olmuştur bunu.

Gavurların “podcast” dedikleri bir şey var. Kabaca çevirirsek kulaklık yayını, (sanal) ortam akışı, internette yapılan yayın diyebiliriz. Belirli kitapları, eserleri, tarihi olayları, güncel konuları seslendirip mp3 haline getiriyorlar ve bunu podcast sayfalarında yayınlıyorlar.

Yurtdışında bu sektörel hale geldi ve baya ilgi görüyor. Gözlemleyebildiğim kadarıyla Türkiye’de de yavaş yavaş podcast dinleme alışkanlığı oluşmakta. Diyorum ki Müslümanlar da bazı kısa İslami eserleri, risaleleri, kitapları, dergileri seslendirip mp3 yapsa. Acaba nasıl olur?

Okula, işe giderken, memlekete dönerken, seyahat ederken vs. birçok farklı durumda kulaklık takıp müzik dinliyor insanlar. Bunun yerine İslami kitapları sesli olarak (araya yorum katılmamış bir şekilde) dinlemek isteyen çıkabilir belki. Bunu yapan Müslümanlar da ecir alır baya.

Malum hareket halinde kitap okumak da zor, bu çok daha pratik gelen bir alternatif olabilir birçok kişi için. Belki yapan, yapmaya başlayanlar, yayınevleri vs vardır bilmiyorum ama bu denenebilir. Edebiyat, tarih, siyer, aklınıza ne gelirse artık. Radyo kanalları kısmen yapıyor.

İnternette bi ara “pratik akaid dersleri” diye bir mp3 serisi bulmuştum. Yolda, toplu taşımayla giderken bitirip epey müstefid olmuştum bundan seneler önce. Orda da bir kitab baştan sona okunmuyordu ama kitabın üzerinden Avrupa İslam Üni’deki bir hoca ders yapıyordu öğrencilere.

Bu bahsettiğim iş bir şey hakkında sohbet mp3’ü yayınlamak değil tabii. O sohbetin, o dersin konusu olan, faydalı görülen bir İslami eseri, kitabı baştan sona, yorum/görüş/şerh katmadan, sayfa sayfa, tek tek okuyup seslendirmek ve mp3 şeklinde dinlenebilir kılmak.

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:44
avatar
  Abone ol  
Bildir