Kürtler türk müdür?

Türkçe ağızlardan oluşan Zazaca, Gırmanc, Goranice vb yani kürtçe sanılan ağızlarda Çuvaşça’dan bile bir sürü kelime varken, Kürtleri ayrı bir millet sayan Türkçünün de Solcunun da beynine tüküreyim.

Kazakistan Çimkentten Tacikistandaki Dangara eyaletine klobi şehrine kadar, yine Azerbaycan’ın Laçin, Kelceber, Kubatlı ve Gence şehirlerine kadar Ukrayna’da Ternopil şehrine kadar her yerde Kürt var hala. Binlerce yıldır da vardı. Yani nerede Türk var orada Kürt de var.

Dört devlet kurduk Hindistan da, Kürtler de geldi bizimle. Yüzlerce boy var, toy var kürtlerde bunlardan biridir. Aksi akla aykırı zaten. Çünkü Kürtçe diye bir dil uydurmuşlar, bakıyorsun lehçelerine, Zazaca, Goranice, Soranice, Gırmanc dahil hepsi eski Türk lehçeleridir.

Sayı sayamayan ulusal bir dil yoktur dünyada, ama Kürtçe denilen bu uydurmaca dil böyle işte. Birden ona kadar say dersen ancak Farsça sayarlar. Yek, dü, se, şeş.. Bunları yani kürtleri ayrı bir millet sayan Türkçünün de halkların kardeşliği sevicisi Solun da beynine tüküreyim.

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:44
avatar
  Abone ol  
Bildir