Libya neden Türkiye’ye karşı?

Libya konusu oldukça karışık ki bu hususta ayrı bir flood hazırlamam gerekebilir. Merakınızı gidermek için şimdilik kısaca özetleyeyim. Hafter‘in Türkiye’ye yönelik hadsiz tehditleri aslında Erdoğan’ın Fransa’ya “Sen sus, Kıbrıs’ta konuşmaya hakkın yok” çıkışının cevabıdır.

ibya’da amaçlanan Peak noktasına ulaşmış petrol sahalarının destablize edilerek işlenemez hale getirilmesi ve ELM şartlarına uygun forma sokulmasıdır. Bunun ne anlama geldiğini okurlarım bilir ki sonra tekrar değiniriz. Şu an medeni coğrafya ve petrol bölgelerinin önemli bölümü Fransa destekli Hafter’in kontrolündedir ancak tam manasıyla hakimiyeti tesis edememiştir. Karşısındaki BM, İtalya, İspanya ve kısmen TR tarafından desteklenerek Fransa’nın Akdeniz hakimiyetine itirazın somutlaşmış hali olan Trablus hükümeti mevcut durumda.

Fransa’nın Akdeniz’de tesis etmeye çalıştığı hegemonya konusundaki itirazlar ve küresel çatışmalar çözülmeden Libya sorunu çözülmeyecektir. Zaten ne kadar geç çözülürse dünya petrol piyasaları için de o kadar sürdürülebilir bir durum ortaya konacaktır yani Libya bekleyebilir.

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:43
avatar
  Abone ol  
Bildir