Mai Lai Katliamı

Mai Lai Katliamı -flood

Kendilerine Rangers 23. Piyade Taburu denilen ABD’li barbar teröristler Vietnam’ın Mai Lai köyüne baskın yaparak katliamı gerçekleştirmişlerdir.

16 Mart 1968’de gerçekleşen bu katliam, ABD’nin karabasanı haline gelen Vietnam savaşında yapılmıştır. Savaş sırasında Vietkong gerillalarını bulup yok etmek amacıyla Mai Lai köyünün yakınlarına inen ABD askerleri,

aradıklarını bulamayınca köye girip masum köy halkını canice katletmişlerdir. 4 saat süren bu katliamda 504 insanı öldürmüş ve öldürülen köylülerin hiçbirinin de gerilla olmayacak yaşta olup silahsız olmaları da katliamı desteklemiştir.

Adam Silverman ve Kristin Hill, “My Lai Katliamı: Bir Amerikan Trajedisi” adlı eserde My Lai Katliamını şöyle anlatılmıştır:

“Amerikan askerleri, sığırlar, tavuklar, kuşlar ve daha da kötüsü siviller dahil olmak üzere hareket eden her şeye ateş ediyorlardı. Köylüler herhangi bir direniş göstermiyordu;

fakat askerler kulübelere el bombası atmaya, emirler yağdırmaya ve herhangi bir ayrım gözetmeksizin öldürmeye devam ediyorlardı. Vahşet sabah boyunca devam etti. Bebekler öldürüldü, çocuklar vuruldu ve kadınlar vurulma tehdidi altında tecavüze uğradılar.

Çok geçmeden 500 sivil ölmüş halde yerde yatıyordu. Fakat işleri bitmemişti… bundan sonra sıra köyün yakılmasındaydı. Cesetler, evler, erzaklar, yiyecekler; her şey yakılıyordu.”

Güncelleme: 13 Ocak 2020 — 04:49
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments