Mescidi Aksa

Günümüzde, ilk kıblemiz Mescidi Aksa hakkında bilinen bazı eksik ve yanlış bilgiler mevcut. Tarihimize karşı duyarsız kaldığımız şu günlerde işgal altındaki Mescidi Aksa hatırlatmak ve bilgilendirmek için derlediğimiz bu flood umarız faydalı olur.

 

Mescidi Aksa surların içinde bulunan tüm alana verilen isimdir. Bu alanın içinde hem Kubbetü Sahra hem de kıble mescidi vardır Ayrıca yer altında Mervani mescit bulunur.

Kubbetüs Sahra, Emevi Halifesi Abdulmelik ibn Mervan tarafından yaptırılmıştır ve İslam tarihinde inşa edilen ilk kubbe özelliğini taşımaktadır. Başta pirinç,kurşun veya seramik kaplı ahşap bir yapı iken Kanuni zamanında kubbeye özgün altın kaplamalar vr çiniyle donatılmıştır

Mescidi Aksa, içerisinde birçok peygamber’in kabrinin bulunduğu bir kabristandır özelliği de taşımaktadır. Birçok peygamber’in buraya defnedildiği rivayet edilir. Hz. Süleyman burada bir inşaayı yönetirken ölmüş ve buraya gömülmüştür.

  • İlk kıblemiz olan Mescidi Aksa’da kıble zannedilen cami aslında Kıble camisidir. Kıbleye en yakın mescid olduğu için böyle adlandırılmış.

Mescidi aksanın en önemli yerlerden biri “Ağlama duvarı” aslında “Burak Duvarı” dır. Miraç gecesinde Efendimiz aleyhissalâtu vesselam binek atını o duvara bağlamıştır. Bağladığı halka hala yerinde durmaktadır.

Efendimizin Miraca yükselirken bastığı rivayet edilen Muallak taşı; söylendiği gibi havada asılı değildir. Rivayete göre Efendimiz aleyhisselam miraca yükselirken kendisiyle beraber yükseldiğini görünce dur diyerek engel olmuştur ve taş tekrardan gediğine oturmuştur

Güncelleme: 30 Mayıs 2020 — 18:13
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments