Muhammed Ali Cinnah

Hindistan’ın bağımsızlığı için mücadele eden Mahatma Gandi ile birlikte yürüyen ve Müslüman Hindulara liderlik eden aynı zamanda Pakistan’ın ilk devlet başkanı olan Muhammed Ali Cinnah kimdir? Via/ @Mbbdiplomasi

Pakistan’ın bağımsızlığında etkili olan isimlerinde başında gelmektedir. 1876’da dünyaya gözlerini açan Muhammed Ali Cinnah gelir düzeyi bakımında orta halli olan bir ailede yaşamıştır.

O dönemlerde Hindistan’ın Birleşik Krallığın sömürüsü altında olmasından dolayı hukuk eğitimini Londra’daki Lincoln’s Inn’de almıştır.

Londra’da Birleşik Krallık’ın alt meclisi olan Avam Kamarasını toplantılarını ve İngiliz politikalarını yakından takip etmesi Cinnah’ın hitabetini geliştirmiştir.

Ülkesine döndükten sonra ünlü bir hukukçu olmasıyla beraber ülkenin ünlü politikacıları arasına girmiştir. Siyasi hayatında Hint-Müslüman birliğinin sağlanması için çaba göstermiştir. Bağımsız bir Hindistan için Hindistan Müslüman Birliğine üye olmuştur.

Mahatma Gandi ile başlarda beraber hareket ederken daha sonraları fikir ayrılığından ve Hindu Müslüman çatışmasının artmasından dolayı yolları ayrılmıştır. Muhammed ikbal ile tanıştıktan sonra bağımsız bir Müslüman Hindu devleti fikrini benimsemiştir.

1947 yılında Britanya Krallık’ının Hindistan’a bağımsızlık tanımak zorunda kalması üzerine, aynı gün hem Pakistan hem de Hindistan devleti kuruldu. Muhammed Ali Cinnah uzun uğraşlar sonunda Hindu Müslümanlarını bir devlet çatısı altında toplamayı başarmıştır.

Güncelleme: 31 Aralık 2019 — 06:05
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments