Namaza Başlama Yaşı

10 yaş çocukları namaza alıştırmak için iyi bir yaş. Bundan öncesi 7-8 bile iyi. Üzerlerine çok gitmeniz gerekmez. Çocuklarımın bazıları namaz konusunda iyi ama bazıları da tembel.

Beraber namaz kılacağımız zaman, bazı çocuklarım beni namaz kılarken görseler bile hala legolarıyla oynuyorlar. “Hey, buraya gelin. Namaz kılmadınız, neredeydiniz?” demiyorum. Karım bana “Niye böyle yapıyorsun?” diye kızana kadar derdim böyle.

Artık demiyorum tabi. Artık yanlarına gidip lego oynuyorum ve diyorum ki: “Bir dahakine benimle namaz kılar mısın? Yanımda değildin diye çok üzüldüm.”. O da diyor ki : “Tamam baba, bir dahakine geleceğim.” Ve bir daha ki sefere geliyor, “Baba, bu defa yanındayım.” diyor.

Ben de “Yaşasın!!” diyorum. Bu sevgi dolu bir şey olmalı. Çocuklara karşı sabırlı olmalısınız. “Hey! Namaz zamanı!” diye bağırdığınız, çocukların namaz zamanı diye kanepelerin ardına saklandığı itici bir şey olmamalı.

Nasıl niyet edeceklerini bile bilmeden “Babamın rızası için durdum namaza.” dememeliler. Bunu yapmak istemezsiniz. Sevgi, cesaretlendirme ve devamlılık olmalı. Arada bir tembel hissedebilirler. Bunda sorun yok. Zamanla namaza karşı o sevgiyi inşa edecekler.

Bu bizi Allah’a bağlayan bir şey, sevgi ile olmalı, korku ile değil. İnşallah çocuklarımıza karşı sabırlı anne babalar oluruz ve onlardan mükemmeliyet beklemeyiz. Çünkü biz de öyle değildik. | Nouman Ali Khan

Güncelleme: 25 Şubat 2020 — 00:57
avatar
  Abone ol  
Bildir