Nanking Katliamı

Nanking Katliamı üzerine Flood: @Mbbdiplomasi

Nanking Katliamı, Japonya ve Çin arasında ki savaşın sonlanmasına rağmen Japonya’nın Çin’de gerçekleştirdiği katliamdır. Asker, sivil, çocuk ve kadın demeden gerçekleştirilen bu katliamda 300.000’e yakın kişi katledilmiş ve on binlerce kadına tecavüz edilmiştir.

Herkes Japon-Çin savaşının bittiğini düşünse de Japon İmparatorluğu savaş emri vermişti. Japonlar resmi olarak savaş açıklamasında bulunmamıştı.

Çünkü ABD’nin kulağına giderse özellikle savaş malzemesi konusunda büyük ambargolar sonucunda savaşı kaybedebilirdi bu yüzden savaşı gizli başlattı. Çin ordusu ne kadar hazır olsalar da savaş ilanı olmadan Japonların kendilerine saldıracaklarını düşünmediler.

Komutanlarından “diledikleri gibi yağma ve tecavüz” sözünü alan adeta intikam hırsıyla yeniden doğan Japon askeri 8 Aralık 1937 günü Nanking sınırına varmıştır.

Kuşatmadan önce bir bildiri yayınlayan Japon İmparatorluğu ordu komutanları “Japon ordusu, Çin sivillerine ve askerlerine hiçbir nefret emaresi göstermeden nazik ve cömert davranacaktı fakat kendisine karşı koyanlara öfke doluydu.

Yarına kadar cevap verilmez ise Japon İmparatorluğu ordusunun saldırmaktan başka şansı kalmayacaktır” şeklinde savaş tehdidi vererek 10 Aralığı bekledi.

Çin ordusu ise bu tehtidi, askerlerini gerekli yerlere bölüştürerek ve “son adam şehirde ölene kadar kadar savaşma” emri vererek reddettiğini göstermiştir. Başlayan Japon saldırısı, 13 Aralık 1937’de Çin ordusunun geri çekilmesiyle katliam başlamıştı.

Japonya askerleri teslim olan silahsız askerleri ,sivilleri, yaşlıları amaçsızcasına katlediyorlardı.Sokaklar cesetlerle doluydu.Bu olay vahşice olmasına rağmen bunu bir eğlenceye çeviren Japon askerleri “100 Çinliyi kılıçla öldürme yarışması” gibi yarışmalar düzenlemişlerdir.

Bunu yanı sıra kadınlara tecavüz devam etmekteydi. Nanking Katliamında ki ölü sayısı için resmi sayı bulunmamaktadır ancak 200.000 ile 300.000’e kadar insan gösteriliyor.

Savaş bittikten sonra, Matsui ve Teğmen’i Tani Hisao, Uzak Doğu Uluslararası Askeri Mahkemesi tarafından savaş suçlarından suçlu bulundular ve idam edildiler. Nanking’de yaşanan olayların kızgınlığı bugün bile Çin-Japonya ilişkilerini etkilemeye devam etmektedir.

Savaş bittikten sonra, bu katliamın sorumlularından biri olan General Tani Savaş Suçları Mahkemesinde yargılanmıştır. Bu katliama karışan Matsui tutuklanmış, Prens Kan’ın 1945’ten önce ölmüş, Isamu Cho intihar etmiştir.

Prens Asaka ise, Japonya İmparatorluğu Ailesinden olduğu için “dokunulmazlık” hakkından yararlanmıştır.

Güncelleme: 27 Aralık 2019 — 05:49
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments