Öğrenci yurdunda kalmak

Liseden beri 10 yıldır yurtlarda kalıyorum. Başta eğlenceli geliyordu. Bir sürü arkadaş ediniyorsun, sohbet muhabbet vs derken sıkıntı olmuyordu. Fakat bir süre sonra maddi-manevi (özellikle manevi) sıkıntılar deneyimlemeye başladım.

Çeşit çeşit insanla aynı mekanı paylaşmanın zorluğu insana bir süre sonra manevi sıkıntı yüklüyor. Ailenin evinde yapabildiğin hiç bir şeyi yurtta yapamaz hale geliyorsun. Mesela istediğin saatte odanın ışığını açamazsın çünkü oda arkadaşın uyuyor olur.

Bir şeyler yaparken kulaklık olmadan müzik açmak istersin ama rahatsızlık vermemek için yapmazsın. Tek başına vakit geçirmek istersin fakat asla odan boş olmaz.

Seneler geçtikçe ortak yaşamın ne olduğunu anlarsın ve insanlara saygı gösterirsin fakat çoğu zaman senin gösterdiğin saygının zerresini göremezsin.

Üstüne yetmezmiş gibi bir de bu saygısızlık sebebiyle karşıdaki kişiyle tartışmalara girersin. Ortak yaşamı öğrenememiş, aile evinde el bebek gül bebek yetiştirilmiş bencil insanlara katlanmak zorunda kalırsın.

Maddi sıkıntısı ise neredeyse her yıl yeni baştan düzen kurar ve bozarsın. Bavullar, kitap kolileri doldurursun. Doldurur, boşaltır sonra sene sonunda tekrar doldurup aile evine götürürsün. Sonra onları yeniden boşaltırsın.

O bavul ve kolileri genelde tek başına taşımak zorunda kalırsın. Her seferinde lanet edersin içinde olduğun duruma. Bir gün normal bir hayatın olup olmayacağını sorgularsın.

Bu düzen kurup bozmalarla artık kendinin yersiz yurtsuz ve hiç bir yere ait olmadığın hissine kapılırsın. Ne aile evinde ne yurt odanda kalıcı bir iz bırakamazsın. O mekanlarda ya misafirsin ya da geçici bir yurt sakini.

Mekan sana ruhunu açmaz, bir süre sonra sen de onu kısa süreli konaklayacak bir otel gibi görmeye başlarsın. Gününün tamamını dışarıda geçirirsin.

Bu sebepler dolayısıyla “kendine ait, kimsenin sana varlığı ile bile müdahale edemediği, uzun süre (en azından 1 yıl) kalıp mekânla özdeşleşebileceğin bir ev, oda” hayali kuruyorum çok uzun süredir.

Sanırım hayatımda herhangi bir şeyin hayalini bu kadar içten, ruhen isteyerek kurmadım. Sanki kendime ait bir mekan olduğunda kendi açımdan büyük bir level atlayacağım gibi.

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:44
avatar
  Abone ol  
Bildir