Sarı Kantaron

Yorum;Depresyona karşı savaşırken, haplardan değil Sarı Kantaron Kürü’nden destek almanızı öneriyorum.

Kesinlikle böyle bir salaklık yapmayın. Sarı kantaron özellikle çay olarak tüketilmez. Antidepresan özelliği içerisindeki hyperforin adlı maddeden gelir. Onun da belli bir miktarda olması gerekir. Aktarda satılanlar genelde yeterli miktar içermez. Tezim bu bitki üzerineydi 🙂

Bir ek olarak Sarı Kantaron ilaçlar ile en çok etkileşime giren bitkilerden biridir. Bu bitkideki bazı kimyasallar karaciğerde bir çok ilacın parçalanmasını sağlayan enzime etki ederek ilaçların dozlarını değiştirir. Bazı ilaçlardaki bu değişim ölümcül olabilir. Aman dikkat.

Literatürde Sarı Kantaron (St. John’s Wort) hafif ve orta şiddetli depresyon tedavisinde kullanılır diye kayıtlıdır. Ama kullanılan sarı kantaron, ekstre edilip (Etanol ile) içeriği standardize hale getirilmiş tabletler şeklindedir. Literatürde 6 ay kullanımda etkisi vardır yazar

Standardize etmek de şöyledir. Sarı kantaron’un antidepresyon etkisinin içerisindeki hyperforin maddesinden geldiği düşünülmektedir. Bu standardize tabletler belli bir miktar hyperforin içerirler. Yani bir depresyon ilacı gibi içtiğiniz her tablette miktarı belli hyperforin olur.

Aktarlarda binbirdelik otu adıyla da satılan bitkinin içeriğindeki bu etkili madde miktarını bilmiyoruz. Çayınıza ne miktar geçtiği belirsiz. Bazılarında belki günlük dozun üzerinde bir miktar, büyük çoğunluk da etki için gerekli miktarın çok altında bir miktar geçebilir.

Bir çok kişi topikal etkisini yazmış. O başka bir konu. Kullanılan sarı kantaron yağı güçlü bir antimikrobiyal ve antioksidandır. Deri üzerindeki yaraların kapanmasında etkisi vardır.

Son olarak zamanında homeopatik ilaçlar ile ilgili daha önce attığım twiti de buraya iliştireyim. Modern tıbba ve doktorunuza güvenin.

Uzman eczacıyım ve yüksek lisansımı bitkisel tedaviler üzerine yaptım. Tavsiyem soğuk algınlığ vb hastalıklar hariç bitkilere güvenmeyin.

Güncelleme: 16 Ocak 2020 — 10:41
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments