Seyit Rıza İsyanı | Dersim Katliamı

Dersim katliami ilgili gerçekleri Flood olarak bırakıyorum..

Seyid Rıza’ya karşı gözlerini öyle bir öfke bürümüştü ki, oğlunu gözleri önünde asıp önce yüreğini dağladılar sonra kendisini astılar!. Peki neydi bu Dersim İsyanı denen meselenin çıktığı nokta biliyor musunuz?

Dersim de görevli bir subayın Seyit Rıza’nın gelinine tecavüz etmesi ve Seyit Rıza’nın oğlunun da haklı olarak o tecavüzcü subayı öldürüp namusunu temizlemek istemesiydi!.

Seyit Ruza ve oğlu firar eden subayın peşine düşünce dönemin Dersim Kuvvet Komutanı Seyit Rıza ve oğlu ile irtibata geçip tecavüzcü subayı kendilerine teslim edeceğini söyler ama konu İnönü’ye iletilince bu skandalın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratıp itibarsızlaştıracağı söylenerek olay örtbas edilmeye çalışılır ancak Seyit Rıza bunu kabul etmez ve karşılıklı restleşme başlar!.

Dersim Kuvvet Komutanı İnönü’den aldığı talimatla Seyit Rıza ve oğlunun devlete karşı isyan çıkardığı yalanını ortaya atıp olayın aslını bilen Dersimlilere ve Seyit Rıza ile oğluna karşı bir seferberlik ilan eder!.

Seyit Rıza ve oğlunu haklı gören Dersim halkı da devlete yalakalık yapmayı reddedip Seyit Rıza’ya destek verince olay büyür ve devlet olayı bastırıp kendini haklı çıkarmak için de topla tüfekle hatta savaş uçaklarıyla Dersim’e girip bir katliam yapar!.

Devletin bu skandal katliam kararı sonrası canlarını kurtarmak için şehir merkezinden dağlara kaçan halkın adı da eşkıyaya çıkarılır ve her şey tam da İnönü’nün kılıfına uydurmak istediği gibi olur!.

İşin sonunda 37 bin kişi öldürülür ve özellikle sağ yakalanan Seyit Rıza ve oğlu da İbret-i Alem olsun diye meydanda asılarak olay kapatılır!.

O gün Dersim de katledilenlerin torunları da bugün bir tecavüzcü subayın suçunu örtbas etmek için dedelerini öldüren katillerin partisinde siyaset yapıyor!. Hadi şimdi gelin de bu işe akıl erdirin erdirebilirseniz!!! İbrahim Kutlay

Güncelleme: 6 Mayıs 2020 — 02:11
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
6 ay önce

Herkese selamlar..