Sigortasız çalıştırıldım ve maaşımı alamadım, Ne Yapmalıyım?

Merhaba, çalıştığım yerde sigortanın yapılaca vaatleriyle 7 ay çalıştım. Bu sürenin sonunda sadece oyalandığımı fark ettim. Sigortam yapılmadı ve çıkış aldığımda önceki aydan kalanla birlikte 3.400₺ tutarında alacağım içerde kaldı. 25 Mayıs’ta çıkış yaptım. Sözde 27si Pazartesi günü ödenecekti fakat 6 haziran oldu. Artık alacak paramda değilde bu şahsı süründürme konusunda ısrarcı ve kararciyim. Bu konuda ne yapabilirim? İnternetten araştırdığıma göre öncelikle Hizmet Tespit Davası açarak belirtilen sürelerde orada çalıştığımı kanıtlamam gerekiyormuş.

Firma içinde ve dışındaki imzalamış olduğum evraklar mevcut. Birebir el yazımla yazılıp imzalanmış belgeler sayısız.

Şahsi banka hesabımdan firma adına yapılmış ödemeler var. ( XX Firması adına xx ödemesidir.) açıklamaları şeklindedir.

Yine şahsi banka hesabımla firma sahibinin şahsi hesabı arasında yüksek sürekli para transferleri mevcut.

Banka hesabımda firma sahibinin adına ödenmiş faturalar ve araç vergi ödemesi mevcut.

Bu saydıklarımın hepsinin dışında 300 kadar yuz yüze tanışmış olduğum insan, en az 100 tanesinin “evet xx firmasında çalışıyordu” diyebileceğine emin olduğum kişi mevcut.

Firma adına şahsi telefonumdan yapılan ve şahsi telefonuma yapılan konuşmalar, mesaj ve whatsapp yazışmaları mevcuttur.

Bu kadar ispat içeriği varken hizmet tespit davasi tarafima sonuçlanır mı? Bu hususta ne yapmam gerek özel yada konu altından bilgilendirebilir misiniz?

Güncelleme: 26 Kasım 2019 — 02:14
avatar
5 Yorum Konuları
3 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
8 Yorum yazarları
AnonimAnonimAnonimAnonimAnonim Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

hocam çıkmadan önce bunu sgk ya bildirseydiniz denetleyiciler gelirdi ve aninda ceza alirdi firma. zamaninda bir fabrikada çalışıyordum ve fabrika fazla mesaileri elden veriyordu sigortaya fazla mesai yansitmadiklari için denetleyiciler ceza uygulamisti. onlarda tabi şikayet uzerine gelmişti

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Bir iş avukatına gidin, süreci anlatın. Zaten dava açınca kendi masrafını da karşı tarafa yükleyecek.

Hem kazanırsınız hem de sigortasız personel çalıştırmaktan ciddi bir ceza yerler. Bu sebeple de muhtemelen anlaşma yoluna gidecekler. Ama sizin ciddi adımlar atmanız lazım

Önce gidip yüzyüze görüşün. Araya bayram girdi atanmış olabilir. Çünkü iş mahkemeleri 2 yılı buluyor sonuçlanması.

Varsa alacağınız başka ödemeler onları da isteyin. Tüm haklarınızla birlikte. Ben olsam 7 ay boyunca ödenmeyen sigorta bedellerini de isterdim. Min. 10.000 TL

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Yorumunuz icin teşekkürler.
Bayramdan sonra bir görüşme ayarladık. Vereceğiz, şu gün olacak diye geçiştirip o gün geldiğinde yine sallandıracaklar. Dediğim gibi artık alacağımın peşinde değilim. Mahkemenin uzun sürmesi benim için önemsiz bu şekilde insanların emeklerini sömürmeye devam edecek çizgide ilerleyen bir firmalar. Bu sebepten cezası 10 lira bile olsa ilerde karşılarına engel çıkartacak bir iz bırakmak istiyorum.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Tanıdığın bir avukat varsa yanına gidebilirsin, resmi prosedürleri o sana daha iyi aktarır.

Öncelikle şikayet ettiğin zaman dava açılmadan önce ara bulucu devreye girer, önce seninle sonra işverenle görüşür mağduriyetini gidermek açısından bir rakam belirlenir o rakam her iki taraftan da kabul edilirse dava açılmaz. Tabi sigortasız çalıştığını da beyan edeceğin için, sigortasız personel çalıştırmaktan dolayı başı bir hayli ağrıyacaktır, ve diyelim ki anlaşamadınız, her iki şekilde de şikayetçi oldun. Dava açılır ilk duruşma günü belirlenir ve bu duruşma gününde senin şahit bulman gerekir (ortalama kaç kişi olacağını avukat söyler) sonuç duruma göre uzun veya kısa sürüyor, ancak firmalar genelde yıpranmamak için hemen para teklif ederler.

Mahkeme sonucunda çalıştığın 7 ayın sigorta primi hakkın sana verilir veya faiziyle ödenir ( net bilmiyorum. ) ekstra olarak da alman gereken maaş + faizi + maddi mağduriyet de eklenince ana alacağın kat kat fazlası oluyor bu rakam. Tabi kısa vadede sonuçlanmaz. Sürünme olayına gelirsek de firma sahibinin başı bir hayli ağrır. Ama tavsiyem anlaşman, tabi onlar dava edeceğini bilmedikleri için anlaşmazlar, mahkeme celbi ellerine ulaştıklarında sana ulaşırlar

Geçmiş olsun, umarım böyle bir şeyle karşılaşmazsın bir daha.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Teşekkürler hocam. Bir ön bilgi olması ve içimi dökebilmek amaciyla konuyu açtım. Tam prosedür yönlendirmeleri icin avukatla görüşeceğim. Mantıken baktığım zaman bu kadar delil çalıştığımı kanıtlamaya yeterli olur diye düşünüyorum. Kendi hakkım dışındaki 5 kurus paraları umurumda değil. Kendi alacağımıda dediğim gibi olmasada olur. Yeterki bunlar iş ahlakının nasıl bir sey olduğunu burunları surterek anlasınlar.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

aynı durum benim de başıma gelmişti 5 yıl önce. 1 ay çalıştım ama paramı alamadım. 170 arayıp durumu şikayet ettim. 10 gün sonra beni şirketten aradılar. gel maaşını verelim dediler. gittim. normalde 2bin tl’den anlaşmıştık ama bana asgari ücret vereceklerini ve bazı kesintiler olacağını filan söylediler yani 700 tl filan vereceklerdi. dedim 2bin vereceksiniz yoksa mahkemeyle alırım. vermeyiz dediler. görürsünüz deyip çıktım hemen dava açtım. sonra 1 yıl o davanın peşinden gittim. hakim bi celse sonraya atıyo sürekli ve öyle bikaç gün sonra değil taa 3 ay sonrasına gün veriyor. git gel git gel derken başlarım böyle işe dedim ve bıraktım bu işin peşini. bu ülkede adalet diye birşey yok boşuna uğraşma. programcı adamsın mahkemeden daha etkili bir yöntem bulabilirsin.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Hocam tecrubenizi yazdığınız icin teşekkürler. Firmada erişimim olan kısımlar hala mevcut. Fakat bilgisayar üzerinden işlenen fazla bilgi mevcut değil. Yapacağım müdahale sadece 1-2 ay “ Kusura bakmayin sistemde bir sorun olustu suan ödemenizi goremiyoruz bir sonraki odeme gununde geçmiş odeme dekontlarinizi tarafımıza bildirin “ diyerek 2 ay içinde eski düzene dönebilirler. Yani müşteriye birazcık kötü olurlar. Fakat bu onlarin bu isi yapmasına engel olmaz. Sözleşmeler gereği müşteriler çalışmaya öyle yada böyle devam edecekler.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

detayını bilmem. burası türkiye kimse kimseye mecbur kalmadıkça para ödemez.