Sosyal şizofreni

Sosyal şizofreni, kısaca toplu halde bir takım şeylerden korkma, paranoya yapma, ortada olmayan durumdan vaziyet çıkarma halidir. … Paranoid şizofrenler kötülük göreceği korkusu içindedirler. Tehdit algıları çok gelişmiştir.

Kısa Flood; İnsanların inançları ve fikir dünyaları her geçen gün artan bir ivmeyle dejenere olmaya devam ediyor. Bedahat halindeki (izaha değmeyecek kadar açık, net) doğruları bile insanlara kabul ettiremiyoruz. Bu durum hakikati savunan insanları git gide radikâl hâle getiriyor.

Hakkı savunanların durduğu yerde bir değişiklik yok, ama toplumun normallik algısı sürekli savruluyor, bu da doğruların radikâl gibi gözükmesine sebep oluyor. İki sene önce absürt olan şeyler şimdi normalleşmiş durumda. Hem de aksi görüşlerin linç edilmesine sebep olacak derecede.

Zehrin vücudu sarması gibi toplumu saran bu vaziyetin dehşetine işaret etmek ve efkâr-ı umumi oluşturmak Müslümanlığımızın baş vazifelerinden biri hâline gelmiştir. Çünkü bu mesele öyle seçim kaybetmeye falan benzemez, nesiller gidiyor, kendi evlatlarımız düşman safına diziliyor.

Doğru söyleyenin uğradığı itibar suikasti bugün sadece fisebilillah yaşayan-yazan-çizen-konuşan insanların mâlumu. Müslümanlık iddiasındaki entelijansiyanın ekseriyetini dünya sevgisi ve kazandıklarını kaybetme korkusu esir almış durumda.

Yarın bu itibar suikasti öyle bir raddeye ulaşacak ki insanlar ağzını açıp akıl-izan-insaf-vicdan namına tek kelime söyleyemeyecekler. İşte bu gidişi tersine çevirmek zorundayız, bütün gayretimiz bunadır. Üstad Necip Fazılın (rahmet üzerine olsun) ifadesini aktararak bitireyim;

“Siz iyi ve temiz bir Türk müsünüz? Eğer bir elinizle bugünkü ahlâk faciamızın müşahhas tecelli planındaki tüyler ürpertici manzaralarını perçinlemiyor, öbür elinizle de muhtaç olduğumuz ahlâkın mücerret inşası bakımından varılması mümkün yegane teşhise işaret etmiyorsanız,

Biricik vatanî ve millî borcunuzu yerine getirmiyorsunuz demektir. Bugün omuzlarındaki içtimai şartlar altında gözü uyku ve vücudu et tutabilen insan iyi ve temiz bir Türk değildir. İyi ve temiz bir Türkün ağlaya ağlaya su kesileceği yakın bir istikbâlden hâl günlerini yaşıyoruz”

Ahir zamanın ahirinde, iyi ve temiz kalabilenlere selâm olsun. Allah (cc) bizleri de onlardan eylesin.

Güncelleme: 11 Ocak 2020 — 15:49
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments