Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnsan hayatında belli karar süreçleri var. Üç tane önemli karar süreci var. Bunlardan birincisi liseyi bitirdikten sonra üniversite yaşamına geçmeden önceki süreç; üniversite tercihler dönemi. İkincisi; üniversiteyi bitirdikten sonra hayata atılırken yaşadığı süreç. Üçüncüsü de evlilik aşamasında karar verirken yaşadığı süreç hayattaki en önemli yaşadığı olaylardan bir tanesidir. Birinci süreçte öğrenciler tabi ki sıkıntılı dönemler yaşayacaklar. Tercihlerinde nereleri tercih edecekler, ne yapacaklar? Bunlarla ilgili karar sürecinde zorluklar yaşayacaklar. Rakamların sonuçları belirleyeceği bir dönemde, bir sonuç belirlerken, kendileriyle ilgili bir tercihte bulunurken aynı zamanda rakamlar da onlarla ilgili bir sonuç belirleyecektir. Burada hata yapmamaları gerekir. Hata

yaptıklarında hayatlarını etkileyebilecek önemli kararlar oluşacak.

Üniversite tercih noktasında özellikle araştırma çok önemlidir. Kulaktan dolma bilgilerle gidildiği zaman çok kısıtlı çerçevede bazı tercihler yapılmak zorunda kalıyor. Bu tercih ciddi manada insanın uzun yıllarını etkileyecek bir tercihtir. Araştırma faslına çok önem vermek gerekiyor.

“Taşıyamayacağımız bir yükün altına girersek bir süre sonra o yükü sırtımızdan atabiliriz. Kaldırabileceğiniz kadar yük alın.”

Özellikle tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitelere bizzat kendiniz gitmeniz daha yararlı olacaktır. Sonra bu üniversitede okuyan kişilerle ve öğretim görevlileriyle görüşmeniz faydalı olacaktır. Artık üniversitelerde bu imkân var. Gidip bölümleri, bölümde okutulan dersleri görmenizde fayda var. Hemen birden karar verip bölümleri belirlememelisiniz. Sadece üniversiteli olmak önemli değil. Kendi yeteneklerinize uygun meslekleri seçmelisiniz. Özellikle meslekler hakkında bilgi edinmeniz, hiç bilmediğiniz meslekleri tercih etmemelisiniz. Kendi kişilik yapınıza uygun meslekleri tercih etmeniz lazım.

Bunun haricinde bütün verileri elden geldiği kadar toplamaya çalışmalısınız. Çünkü veri eksikliği olduğu zaman karar kesinlikle eksik alınıyor. O sebeple verileri düzgün almak lazım. Bu verileri aldıktan sonra aileyle istişareler çok önemlidir. Sizin bilmediğiniz durumları aileleriniz bilebilir. Fakat en nihayetinde o bölümü okuyacak olan, o üniversiteye gidecek olan sizsiniz. Belki babanızın sizinle ilgili çok güzel hedefleri, hayalleri olabilir. Genelde de öyledir. “Benim çocuğum mühendislik okuyacak, bir makine icat edecek. O makineyi pazarlayacak ve köşeyi dönecek.” Bunun gibi bir hayat planı hazırlıyorlar. Ama tabi istişare etmek de, onların tercihlerini göz önünde bulundurmak da önemlidir.

Tercih yaparken bölümlere de bakmak lazım. Akademisyen kadrosuna bakmak gerekiyor. Verdikleri programlara bakmak gerekiyor. Mesela iyi bir üniversitede okuduğunuzda belli bir başarıyı yakaladığınız zaman okuduğunuz bölümün yanı sıra bir bölümde daha okuma şansı da yakalıyorsunuz. Bunlar çok önemli. Bu imkânları bilerek hareket edilmelidir. Okuldaki eğitim farklı bir altyapı sunar. Eğitim, hocalar kaliteli olacak ki, hocalar ufuk verecek ki bu üniversiteye giren gençler de kendini geliştirme, ufkunu geliştirme adına başarılara imza atabilsinler.

Aynı zamanda onlara o ufku, vizyonu verecek ön sınıflarda okuyan kişilerdir. Böyle bir ekol olmadığı zaman sadece yerinde sayılır. Onlara bakıyorsunuz; birkaç tane dil biliyorlar, sağınıza bakıyorsunuz iki bölümde okuyor, solunuza bakıyorsunuz İngilizce mükemmel, Rusça da öğreniyor. Herkes bir şeylerle uğraşıyor. Herkes kurumlara gidiyor. Siz de mecbur hissediyorsunuz kendinizi. Bu ortamı oluşturmak lazım.

Tercih çok ciddi, çok önemli, çok hassas bir nokta. Bütün emeklerinizi yakabiliyor. Bu nedenle karar aşamasında aceleci olmamalı, kriterlerimize uygun en doğru kararı vermeye çalışmalıyız.

Kitabımızın önsözünde de söylemiştik: “Duyarlı gençliği arıyoruz. Gençlerin duyarlı olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” diye. Evet, yapacağız ama yalnızca bizim söylememiz yetmez. Siz de elinizden gelen gayreti göstermelisiniz. İçinizdeki muhteşem potansiyelin farkına vararak hedeflerinize doğru adımlarınızı atın. Attığınız her adıma çelme takmak isteyen organizasyonlara,

sistemlere ve etkenlere karşı duyarlı olan gencin başarılı olması kaçınılmazdır.

Yolunuz açık olsun…

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:43
avatar
  Abone ol  
Bildir