Trabzonlu Ünlüler

Son zamanlarda inanılmaz derecede Trabzon’a ve Trabzon’luya algı operasyonu yapılıyor. Bir çoğu spordaki başarılardan yaparken sol kesim ise ülke yönetiminde ciddi söz sahibi olan siyasiler üzerinden yapıyor. Şimdi siz zannediyorsunz ki Trabzon sadece akp döneminde bu kadar etkin.

Çok basit gidersek Anap döneminde İstanbul Milletvekillerinin 11 tanesi Trabzon’lu. O dönemde tepki çekmiş bu durum.Ama bu sol kesimin ballandıra ballandıra anlattığı Adnan Kahveci, Recep Yazıcıoğlu, Hikmet Sami Türk, Necmettin Karaduman’da Trabzon’luydu.

Hatta 5. Cumhurbaşkanımız Cevdet Sunay’da Trabzon’luydu. Yani her dönemde ülke yönetiminde söz sahibi oldu bu şehir. Bu nefretini anlayabiliyorum. Çünkü hakikaten bu meziyet, beceri sizde yok. Yönetmek değil yönetilmeye ve eleştirmeye layıksınız.

Siyaset kısmını bir yana bırakırsak şair, yazar ve aydın insanlarda çıkmıştır Trabzon’dan. Hemde öyle kıyıda köşede kalmış değil. Bedir Rahmi Eyüboğlu, Peyami Safa, Bahriye Üçok, Hasan İzzettin Dinamo, Sunay Akın. Şu an aklıma gelenler bunlar.

Sanatçı ve ressam kısmına girmiyorum onu sığdıracak karakter sayısı daha bulunmadı. Yani Trabzon sizin oraya buraya verebileceğiniz, o küçük beyinlerinizle hamsi diyerek dalga geçebileceğiniz bir şehir değil. Pontus Rum İmparatorluğuna Başkentlik yapmış bir şehir.

Fatih sultan Mehmet’in bizzat Ordusuyla gelerek kan döküp Osmanlı topraklarına katmış olduğu bir şehirdir. Yavuz Sultan Selim’in valilik yaptığı ve Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu şehirdir. Sizin sikindirik padişahlarınıza benzemez bu 3 padişah. Dip not olarak verelim.

Şimdi sen Anadolunun sikindirik bir şehrinden bu kadar kadim bir şehiri ona buna vermek gibi laflar ediyorsun. Senin ağzını sikeyim burası ayrı ama siz hiçbir zaman bu şehirin ayarına gelemeyeceksiniz.

Böyle devam ettiğiniz sürece de bu şehirin okumayanı 100 bin tl’ye malettiği evi size 1milyon liraya kitleyecek. Okuyanı ise cumhurbaşkanı, bakan, milletvekili, bürokrat olarak sizi yönetecek. Sike sike alışacaksınız buna. Kaderiniz bu çünkü bu devran hep böyle gidecek.

Trabzonlular Rum mudur? (‘Trabzon’un Tarihi’)

Güncelleme: 12 Şubat 2020 — 00:50
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments