Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Öğrenci neyi, niçin öğrenmek istediğini iyi düşünmeli ve bu konuda açık seçik bir fikri olmalıdır. Niçin ve ne çalışacağına karar vermiş bir öğrenci; “Ne zaman çalışmalıyım? Ne kadar çalışmalıyım? Hangi kaynakları kullanarak çalışmalıyım? Hangi aralıklarla tekrarlamalıyım?” sorularına kendi kafasında yanıt bulmuştur.

1. Öğrenme sırasında not tutulmuşsa ilk tekrar, notların gözden geçirilmesi şeklinde yapılabilir. İlk 24 saatte yapılan tekrar, öğrenilenlerin ortalama olarak bir hafta saklanmasına yardımcı olur.

Okulda konuyu işledikten sonra notlar tuttuğunuz zaman akşam eve geldiğinizde o tuttuğuz notları hızlı hızlı gözden geçirdiğinizde o ilk 24 saat içerisinde öğrendiğiniz konuyu tekrar ettiğinizde ortalama o konuyu bir hafta saklamış oluyorsunuz. Tabiri caizse bir haftalık saklama kabına koymuş oluyorsunuz. Öğrenmeden sonraki ilk bir hafta, yapılan çalışmalar öğrenilenlerin tekrar edilmediğinde ilk bir haftalık zamanda büyük bir bölümü unutuluyor. Bu nedenle bir hafta içinde ikinci bir tekrarın yapılması doğru olacaktır. Bu tekrar öğrenilenlerin ortalama olarak bir ay o bilgiyi saklamalarına yardımcı olacaktır.

Öğrenmeden sonraki bir ay sonunda yapılacak yenileyici bir tekrarla da öğrenilenlerin uzun süreli hafızaya son derece kuvvetli bir biçimde yerleştirilmiş olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz.

İnsanoğlu fıtrat olarak unutmaya meyillidir. İnsan dünyaya geliş nedenini bile unutuyor. Etrafında gördüğü bütün güzelliklerin Rabbin kendisine bir armağanı olduğunu göremeyen, unutan bir insanın öğrendiği bilgileri de unutmasından daha doğal bir şey yoktur. Unutmamak için bol bol tekrar etmemiz gerekiyor.

2. Başta ve sonda öğrenilenler daha çok akılda kalır.

Öğretmen derste bir konu anlatırken o bölümlerin ilk başı daha verimli olur ve bir de son noktayı koyarken de çok hatırda kalır. Öğrenirken baş ve son bölümlerinin daha çok hatırda kaldığını bildiğiniz için konunun ana temasını başta çok güzel irdeleyin. Sonrasında da olayın temel felsefesi ve ana fikrini çözmeye çalışarak toparlayın. Bunun daha fazla uzun süre hafızada kalacağını unutmayın.

3. Dikkatimizi çeken, göze çarpan kelimeler, şekiller daha iyi hatırlanır.

Ders çalışırken, konuyu ezberlerken o konunun ana fikrini anlatan özel kelimelerin hemen altını çizin. Yuvarlak içerisine alın, renkli kalemlerle. Kendinize göre önem derecesini hatırlatacak renkler ya da semboller kullanın. Öğrenirken olabildiğince abartmamız, olabildiğince farklı kılıflara sokmamız, ilginç hâle getirmemiz o öğrendiğimiz bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlar.

4. Uzun bir listeyi öğrenmek yerine onu küçük parçalara bölmek öğrenmeyi kolaylaştırır.

Öğrenmeniz gereken 20 tane madde var, ya da 5 sayfa yazı var. Olayı bütün olarak aldığınızda gözünüz korkar. Ama bunu küçük parçalara bölerek öğrenmeye çalışırsanız daha kolay olur. Mesela şiiri ezberlerken bütün olarak ezberlemektense mısra mısra ezberlemek daha kolay olacaktır.

5. Verimli çalışma için çalışma süresi belli aralıklara bölünmelidir. Bu genelde 45-60 dakikalık çalışmalar öğrenme alanına göre ideal olabilir. Çünkü çalışmaya ara vermeden çok uzun süre devam etmek dikkati ve konsantrasyonu azaltır.

Özellikle bu dönemde gençlerin en büyük problemi uzun süre odaklanmak yani bu dersine göre 30 dakika, 45 dakika şeklinde olabilir. 60 dakikayı geçmemesinde fayda var. Konsantrasyon açısından böyle bölerek aralarda da dinlenme bırakmakta fayda var.

6. Her çalışma seansından sonra belli bir dinlenme aralığı olmalıdır.

Ama bu aralar 10 dakika dediyseniz lütfen 10 dakika olsun. Yarım saat olmasın. Şöyle bir ara vereyim, müzik dinleneyim, dolanayım evin içerisinde dediniz. 10 dakika; yarım saat olmaya başladıysa bilin ki orada ciddi bir sorun var demektir.

7. Hiç tekrar yapılmadığında, öğrenilenlerin ortalama olarak yüzde 80 i unutulur.

Çok iyi öğrendiğiniz bir konu bile olsa tekrar yapmadığınızda öğrendiklerinizin yüzde 80 i unutuluyor. Bunu unutmayın. Yüzde 20 lik hatırlama olur ama asıl önemli yüzde 80 lik bir bölüm unutulmaya yüz tutar.

8. Not tutmak, yazarak çalışmak, düzenli ve aralıklarla tekrar yapmak öğrenilenlerin kalıcılığını önemli oranda artırır.

9. Yorgunluk, stres, hastalık, isteklendirme eksikliği, umutsuzluk ve benzeri duygular öğrenmenizi olumsuz etkileyen unsurlardır.

Eğer motivasyonunuz bozuksa, eğer niçin ders çalışmanız gerektiğinin farkında değilseniz, okumuş olduğunuz hiç bir şey bir anlam ifade etmez. Onun için motivasyonumuzun yüksek olması lazım.

10. Öğrenme bir amaca yönelik olmalıdır.

Öğreneceğim de neden öğreneceğim? Bir amacı olması lazım. Dil öğrenmedeki problem de bu yüzdendir. 8-10 senedir okullarda dil öğrenmemizin nedeni öğrenme amacımızın olmamasıdır. Biz dört yıl, beş yıldır dil öğrenemezken okuma yazma bilmeyen amcaların şakır şakır turistlerle konuştuklarını görüyorsunuz. Neden? O insanların ekmek paralarını kazanabilmenin yolu o dili öğrenmeden geçiyor da ondan. O konuyu en güzel bir şekilde öğrenmenizin yolu amacınızın ne olduğudur.

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:43
avatar
  Abone ol  
Bildir