Yabancıların hz Muhammed Hakkında Sözleri

Yabancı düşünürlerin sevgili peygamberimiz hz.Muhammed(sav) hakkındaki görüşlerini bu flood’da topluyorum.  Beğenerek ve rt ederek elden ele yayalım.

İnsanlığın sorunlarının üst üste yığılarak nerdeyse çözülmez hal aldığı günümüzde Hz. Muhammed’e her zamankinden daha fazla muhtacız.

Eğer O aramızda olsaydı bütün bunları oturup bir fincan kahve içme rahatlığı ile çözerdi.  George Bernard Shaw


Ona artık, siz ne isterseniz öyle deyiniz. Dünya’da taç ve ihtişam sahibi hiçbir imparatora, yamalı bir hırka içindeki bu insan kadar hürmet ve itaat edilmemiştir.

Yirmi üç yıllık dünya imtihanı, gerçek bir kahraman için lüzumlu bütün unsurları taşımaktadır.

Thomas carlyle


Benim, ünlülerin en ünlüsü olarak Hz. Muhammed’i tercihim ise, O’nun hem peygamberliği, hem de dini ve dünyevî seviyede fevkalade başarılı olmasıdır. İnsanlık; ahlâki, felsefi ve hukuki olarak İslâm’dan daha mükemmel bir din görmemiştir.

Michael Hart


Şayet gayenin büyüklüğü, vasıtaların küçüklüğü ve neticenin azameti insan dehasının üç ölçüsü ise, modern tarihin en büyük şahsiyetlerini bile Hz. Muhammed’le kıyaslamaya kim cesaret edebilir!

Alphonse Marie Louis de Lamartine


Hiç kimse Hz. Muhammed’in prensiplerinden daha ileri bir adım atamaz. Avrupa’ya nasip olan bütün başarılara rağmen, bizim bütün kanunlarımız İslâm medeniyetine bakarak çok eksiktir.

Bütün politikacılar, askerler, büyük sandığımız kişiler yakından tanıdığımızda küçüktürler. Bunun tek istisnası var, o da Müslümanların peygamberi Muhammed’tir.

Johann Wolfgang von Goethe


Peygamberin hayatını anlatan kitabın ikinci cildini bitirdiğimde, bu muazzam hayata dair daha fazla okunacak bir şey olmayışından dolayı son derece üzgündüm.

Mahatma Gandi


632’de vefat ettiğinde tüm kabileleri Müslümanlaştırmıştı. O’nun emrettiği örtü (tesettür) kadınları aşağılamak değil, yüceltmek için getirdiği bir protokoldü.

Onun bu duruşu batılı emperyalistlere karşı bir duruştu.  Katolik Rahibe Karen Armstrong


Türk kardeşim. Senin dinin bana çok saygın bir din olarak görünüyor. Senin dinin çok asil.

Voltaire


Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlıktan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor.

Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklıbaşında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği kabul ederdi.

Tolstoy


Eğer İslam, Hristiyanlığı küçük ve hakir görüyor idiyse, böyle görmekte bin kez haklıydı: Çünkü İslam, insanı yüceltir ama putlaştırmaz…

Friedrich Nietzsche


İslam’ı severim: O, tutarlı bir dindir ve açık fikirlidir.  Kurt Gödel


Bütün insanlık Hz. Muhammed’in insanlığıyla övünmelidir. Biz Avrupalılar iki bin sene sonra bile onun hakikatine ve kıymetine yetişemeyiz.

Shebol


O bütün zamanların en mükemmel insanıdır. Müslüman olduğumdan bu yana o büyük insanın hayatını araştırıyorum ve onu okudukça, onu araştırdıkça, onu anladıkça etrafımdaki bilgisizligi, cehaleti daha iyi görüyor ve irkiliyorum..

Yusuf İslam/Cat Stevens


inanmayacaksınız ama tenleri beyazdan daha beyaz insanlarla aynı bardaktan su içtim aynı tabaktan yemek yedim ve hepimiz bir kardeştik. Ben artık ırkçı bir Müslüman değilim, gerçek peygamberimiz olan hz.Muhammed(sav) ırkçılığı yasaklanmıştır..

Malcom X/El-Hac Malik El Şahbaz


Hıristiyan Avrupa Hz. Peygamber (s.a.v.) hakkında saptırılmış bir görüntü yansıtıyor. Batı önyargılıdır.

Batı’da Hz. Muhammed hakkında yazan sözlük veya ansiklopedi yazarlarının hepsi farklı nedenlerle O’na anlamsız bir düşmanlık içindeler.  Anne Marie Delcambre


Senin asrında yaşayamadığımdan dolayı çok üzgünüm. Ey Muhammed! Kuran Allah’ın kitabıdır. İnsanlık senin gibi bir yüceyi bir defa görmüş bir daha göremeyecektir. Senin önünde tam bir saygı ve hürmetle eğiliyorum.

Prens Bismark


Modern Müslüman için Hz. Muhammed (s.a.v.) kendilerine adaleti, dürüst ve iyi olmalarını emreden adamdır.

Muhammed (s.a.v.)’i tanıyanlar O’na müthiş bir aşkla bağlıydılar.

Maxime rodinson

image

Güncelleme: 25 Kasım 2019 — 23:44
avatar
  Abone ol  
Bildir