Yerli Otomobil Tasarımı

Yerli otomobil neden İtalyan Pininfarina tarafından tasarlandı? Gelin şu meseleye açıklık getirelim.

Fikrî ve sınaî mülkiyet hakları tamamen ülkemize ait olan yerli otomobil, yabancı bir dizayn stüdyosu tarafından tasarlandığı için eleştiriliyor. Ancak araç tasarım meselesi…

Resim

…tek yönüyle açıklanamayacak kadar karmaşık. Dünyada endüstriyel tasarımın en fazla alanla iç içe olduğu segmentlerden biri olan binek araç, müşteri konforu başta olmak üzere güvenlik, aerodinamik, enerji tasarrufu, yaya dostu olma vb. kriterlere göre dizayn ediliyor.

Farklı kriterlerin böylesine iç içe geçmiş olduğu araç tasarlama süreci, haliyle bu iş için özelleşmiş şirketlerin doğmasına da vesile olmuştur. Binek araçların yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemlerden beri araç tasarım stüdyoları, otomobil üreticilerinin hizmetindedir.

CEO’su Gürcan Bey önceki gün yayınlanan röportajında Yerlioto ar-ge sürecinde tasarım için 18 kadar stüdyodan teklif aldıklarını ifade etmişti. Sektöre yeni adım atacak bir firma için tüm küresel tasarım ekollerinin temsilcileriyle görüşülmesi gerçekten değerli.

Gürcan Bey, son aşamada stüdyo sayısının 3’e kadar düştüğünü ve Türkiye’ye özgü motifleri daha iyi yansıtacağını düşündükleri İtalyan Pininfarina ile el sıkışıldığını eklemişti. Peki yerli ve milli TOGG, tepeden tırnağa İtalyan tasarımıyla mı yola çıkıyor?

Evvela Pininfarina’nın 2020 sonrası otomotiv piyasasında adından sıkça söz ettireceğini belirtmekle başlayalım. Kendi lüks elektrikli otomobil platformunu geliştiren firma, yalnızca İtalya’da değil, Fransa, Almanya ve ABD’de de dünya devi firmalarla yeni nesil elektrikli…

…otomobil tasarımları için birlikte çalışma yürütüyor. Araç tasarımında çok önemli bir kavşak noktasında bulunan otomotiv endüstrisine Türkiye’nin böylesine güçlü bir isimle ortak çalışarak girmeye karar vermesi, belki de en çok takdir edilmesi gereken icraat olmuştur.

Kaldı ki Türkiye’nin araç tasarımını külliyen İtalyanlara emanet etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Tasarım süreci TOGG bünyesindeki dizayn ekibi tarafından organize edilmiş, ortaya fikrî ve sınaî mülkiyet hakkı ‘tamamen’ Türkiye’ye ait olan…

…bir tasarım anlayışı çıkmıştır. Üstelik TOGG’un modüler platformu sayesinde hatchbackten MPV’ye kadar farklı türden araçları bu tasarım anlayışıyla daha kısa sürede geliştirip piyasaya sürmek mümkün olacaktır.

Son olarak Pininfarina üzerinden yapılan eleştirilerin zerre yapıcılık içermediğini belirtmek gerekiyor. Tasarım üzerinden yapılacak bir eleştiri, onun menşei değil, görsel veyahut işlevsel durumu üzerinden yapılmalıdır.

Kısa sürede takdire şayan bir iş çıkaran TOGG ekibini tebrik ediyor, çalışmalarını desteklemek için elimizden geleni yapacağımızı ifade etmek istiyoruz.

Güncelleme: 29 Aralık 2019 — 13:34
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments