Yetiş Elmor

Yetiş Elmor (Orhan Büyükdoğan’ın yarattığı ECA’nın ünlü kahramanı Bay Elmor):

ECA, Ekrem ve Cahit Elginkan kardeşlerin, babaları Ahmet’in adının baş harfini de katarak temellerini 1950’lerde oluşturdukları bir markadır. Bugün şirket ailenin hiçbir varisi olmadan, El-ginkan Vakfı tarafından yaşatılıyor. Küçük kardeş Cahit Elginkan, 1965’te bir deniz kazasında öldü.

Şirkette her zaman başı çeken Ağabey Ekrem Elginkan 1999’da öldüğünde Elginkan topluluğu 20 şirkete sahip büyük bir kuruluştu. Elginkanlar her zaman kapalı bir kutu gibiydi.

Şirketin unutulmaz bir Bay Elmor’u vardı. Ekrem Elginkan yurtdışında gördüğü bir çizgi filmden esinlenerek Bay Elmor karakterini çizdirmişti. Aslında Elmor, ECA’nın satış ve pazarlama şirketiydi. Herkesin yardımına koşan ve bütün tesisat işlerini halleden Bay Elmor televizyonlarda ve sinemalarda o yılların izlenme rekorlarını kırdı.

Elmor, reklamda tesisatçı, öğretmen gibi değişik kılıklara girerek mesajlar veriyordu. Bu aynı zamanda ilk özgün müzikli, animasyonlu TV reklam filmiydi ve 1974-1975’te yayımlandı. Müziğini Selmi Andak hazırlamıştı.

Elmor karakteri o kadar popüler oldu ki artık maçlarda gol atamayan takımın taraftarları “Yetiş Elmor” diye tezahürat yapıyordu. Ekrem Bey, Elmor markasının ECA’nın önüne geçtiğini düşünerek reklamı yayından çekti.

Güncelleme: 5 Haziran 2020 — 09:47
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments