Yollar Kralı Menderes

Yollar Kralı Menderes (Eski Başbakan Menderes’e yapılan bir yakıştırma)

1950’lerde dünyada yeni bir düzen kuruluyordu. Artık gelişmek ve büyümek isteyen Türkiye’yi bu yeni dünya düzenine göre şekillendirecek olan da Demokrat Parti (DP)’ydi. Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana iktidarda olan CHP, 1950 Seçimleri’nde ilk kez muhalefete düşerek iktidarını DP’ye kaptırmıştı.

Halk, DP’yi yoklukların sonu, özgürlüklerin başlangıcı olarak görüyordu. DP lideri ve Başbakan Adnan Menderes, iktidarı döneminde “Yollar Kralı” olarak anılıyordu.

Onun bu şekilde anılmasının nedeni tabii ki, karayollarıy-dı. Karayolları, 1950’ye kadar uygulanan ulaşım politikalarında demiryollarını besleyecek, bütünleyecek bir sistem olarak düşünülmüştü. Ancak bu sistemin geliştirilmesi gereken bir dönemde, Marshall yardımlarının da etkisiyle demiryolları âdeta yok sayılarak, karayolu yapımına başlandı.

İzlenen karayolu politikasını 1947’de Amerikan Federal Yollar İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Hilts’in hazırlamış olduğu rapor belirledi. Hilts’in önerileri doğrultusunda hazırlanan ve dokuz yılda tamamlanması öngörülen yol programı, Bakanlar Kurulu tarafından 1948’de onaylandı.

Programın uygulanması 1950’de kurulan Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bırakıldı. Marshall Yardımı kapsamında sağlanan iş makineleriyle Türkiye’de hummalı bir karayolu inşaatına başlandı. Karayollarını geliştirmeye yönelik çabalar yadsınamaz, ancak izlenen karayolları politikası, demiryolları politikasıyla birlikte değil, tek başına üretilmiş ve yürütülmüştü.

Dolayısıyla iki ulaştırma ağının ilişkilendirilmesi gerekirken, ulaştırma alt sistemleri arasında koordinasyon sağlanamadığı için günümüze kadar devam eden, ülke gerçeklerine uymayan plansız bir karayolu siyaseti güdülmüş oldu.

Güncelleme: 5 Haziran 2020 — 09:47
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments